Logo značky Ardiama - horizontálne, v čiernej farbe

Ako požiadať o ruku a čomu sa pri žiadosti radšej vyhnúť

Ako požiadať o ruku a čomu sa pri žiadosti radšej vyhnúť
Ako požiadať o ruku svoju partnerku? S touto otázkou si láme hlavu nejeden muž. Ale už nemusí. V článku vám poradíme ako to perfektne zvládnete.

Obsah článku

Takmer všetky ženy a dievčatá snívajú o dokonale romantickej žiadosti o ruku. Niektoré z nich majú už aj v útlom veku celkom jasnú predstavu o tom, ako by všetko malo prebehnúť.

Žiadosť o ruku si vopred dobre premyslite

Milí páni, ak sa teda chystáte požiadať svoju polovičku o ruku, najprv si to dobre premyslite. Veď chcete svoju milovanú osobu nielen potešiť, ale chcete si túto chvíľu spoločne so svojou partnerkou navždy pamätať!

Viete akú má vaša partnerku o žiadosti o ruku predstavu?

Veľmi podstatnou pomôckou pri výbere detailov žiadosti je to, že svoju budúcu ženu dokonale poznáte. Viete či tušíte čo má a nemá rada a čo sa jej páči.

Možno už teraz dokážete zistiť či svojou žiadosťou naplníte jej predstavu ako vystrihnutú z bláznivej romantickej komédie alebo skôr preferuje romantické vyznanie len vo dvojici či v kruhu rodiny. Dôležité je zamyslieť sa nad tým, kedy je ten správny moment vo vašom vzťahu. Ak svoju partnerku veľmi milujete, neurobte to príliš skoro, aby sa náhodou nestalo, že vás odmietne. Ak naopak cítite, že to už očakáva, neunáhlite sa zase príliš.

Základom je diamantový zásnubný prsteň

K tejto výnimočnej udalosti budete určite potrebovať diamantový zásnubný prsteň. Túži po ňom každá žena a je veľmi pravdepodobné, že v tomto prípade, vás jednoducho neodmietne.

Že si sám sebe nadávate, že ste pozornejšie nevnímali, keď vzdychla nad krásnou fotografiou šperku v časopise alebo pri výklade v obchode? Nič nie je stratené. Teda hlavne v prípade, ak sa so svojou žiadosťou príliš neponáhľate. Vtedy máte viac času zistiť, čo sa vašej budúcej manželke skutočne páči. Všímajte si, aké šperky nosí, či sa jej páčia skôr jednoduché šperky, biele, ružové alebo žlté zlato.

Môžete vyskúšať podsunúť jej malú návnadu a nenápadne sa spýtať na jej názor a vkus. Ak sa však tejto chvíle už neviete dočkať, spoľahnite sa radšej na radu jej najlepších priateliek. Tie s ňou určite už túto tému preberali alebo možno aspoň lepšie poznajú jej nákupný vkus. Neváhajte ich osloviť s pomocou pri výbere.

Nezabúdajte, že pokiaľ by ste si chceli nechať vyrobiť zásnubný prsteň na mieru, bude to trvať o niečo dlhšie, preto je ideálna doba na výber aspoň štyri týždne pred samostnou žiadosťou. Tento termín je dôležitý najmä vtedy, ak sa svoju polovičku chystáte požiadať o ruku napríklad na dovolenke.

Pred útokom na zlatníctva si spravte najskôr prieskum na internete. Vyhliadnite si zlatníctva, ktoré majú kvalitné diamantové šperky a dobrý výber.

Ak vaša priateľka už nosí prstene, nenápadne sa pozrite na ich veľkosť. Ak nosí skôr bižutériu, odmerajte si prsteň napríklad primeraním k svojmu prstu, alebo ak sa vám to podarí, zoberte prsteň zoberte do zlatníctva. Napriek tomu, že môže byť ťažké zistiť správnu veľkosť zásnubného prsteňa, nemusíte sa obávať. Väčšinou je úprava veľkosti zahrnutá už v cene prsteňa.

Keď už budete prsteň mať, nezabudnite ho dobre ukryť tak, aby ho priateľka nenašla. Ak váhate, kde je správne ho uložiť, môžete ho nechať napríklad u kamaráta.

Dôležité je tiež správne miesto a samozrejme štýl

Medzi klasiky patrí kytica červených ruží a zamatová krabička s prstienkom. Tým rozhodne nič nepokazíte. Na druhej strane, tento akt by mal byť v budúcnosti vašou spoločnou krásnou spomienkou, a preto by mal byť naozaj výnimočným.

Pripravili sme pre vás niekoľko tipov na spôsob a miesto kde ju môžete požiadať o ruku.

Miesto vášho prvého zoznámenia

Miesto, kde ste sa zoznámili alebo kde ste začali spolu oficiálne chodiť. Takéto miesto je veľmi symbolické. Odporúčame vám však všetko starostlivo a hlavne vopred naplánovať.

Aj obyčajná kaviareň, kde ste sa prvýkrát zoznámili, môže byť skvelým miestom žiadosti o ruku. Prsteň môžete ukryť pod šálku alebo požiadať svoju priateľku pred celým osadenstvom kaviarne (vaša partnerka by však mala byť ten typ, ktorej exibicionizmus rozhodne nevadí, inak sa môže ľahko stať, že nebude vôbec nadšená).

Tento moment si môžete nechať zvečniť, a to tak, že sa vopred dohodnete s majiteľom alebo personálom kaviarne alebo môžete požiadať kohokoľvek okoloidúceho.

Exotická dovolenka alebo jedno z romantických európskych miest

Ak sa rozhodnete pre exotickú dovolenku alebo niektoré z európskych miest, odporúčame vám najprv si zistiť detaily o danej destinácii. Totiž, čo môže znieť ako dokonale romantická žiadosť o ruku, nemusí až tak dobre vyjsť. Napríklad v prípade, že budú okolo vás davy turistov.

Rovnako aj žiadosť o ruku na romantickej pláži treba poriadne domyslieť. Piesok, západ slnka a šum mora znejú síce veľmi romanticky, avšak moment môže pokaziť to, ak nedomyslíte, čo po tom. Spolu so žiadosťou o ruku nezabudnite teda naplánovať napríklad večeru, výlet prípadne nejaký iný dokonalý program.

Otrepaná klasika alebo spôsob, ktorý zaručene funguje?

Aj klasická večera pri sviečkach môže byť jedinečná. A nezáleží na tom či vyberiete obľúbenú reštauráciu alebo navaríte sám doma. Podstatou je atmosféra. K elegantne prestretému stolu patria sviečky, fľaša vína a kvetiny. Z kvetinárstva, zo záhradky alebo kľudne čerstvo natrhané z lúky. Tie môžete rovno naaranžovať, prípadne si ich nechať ako súčasť dojemnej chvíľky na neskôr.

Nezabudnite na hudbu, ktorú má rada. Osudovú otázku môžete položiť súčasne s vytiahnutím diamantového prsteňa z vrecka saka. Alebo kľudne aj odkrytím zlatého podnosu.

Žiadosť o ruku priamo v klenotníctve?

Táto alternatíva prichádza do úvahy najmä vtedy, ak si naozaj neviete dať rady s prsteňom. Toto miesto však tiež musí byť starostlivo naplánované! Vytipujte si klenotníctvo a uistite sa, že bude otvorené v čase, keď budete okolo neho spoločne “náhodne” prechádzať. Pokľaknúť si môžete priamo pred ním alebo nechať túto chvíľu až na moment, keď si vaša drahá vyberie prsteň.

Spoločná záľuba vás môže spojiť navždy

Akmáte spoločnú obľúbenú činnosť, určite nepokazíte nič tým, keď ju spojíte s ďalším menenej dôležitým momentom. Naplánovať sa dá všeličo – napríklad žiadosť o ruku pri behu či pri inom športe, žiadosť o ruku pri čítaní kníh a pre kreatívnych možno aj pri lúštení krížoviek, hre na schovávačku či iných spoločných aktivitách.

Žiadosť o ruku v práci?

V práci to rozhodne čakať nebude. Tým si môžete byť istý. Aj v tomto prípade, by ste však žiadosť o ruku mali poriadne naplánovať. Rozhodli ste sa jej poslať kyticu s kvetmi, prsteňom a kartičkou kuriérom? To znie síce pekne, ale nikdy neviete, v akej chvíli je práve zachytíte. Nebude práve nervózne naháňať termíny, hádať sa s kolegyňou alebo skrývať sa pred šéfom?

Ak sa rozhodnete požiadať ju o ruku po svojom a budete ešte viac originálny, je to fajn. Fantázii sa medze nekladú. Vždy sa však zamyslite nad tým, aká je vaša partnerka, čo sa jej páči a čo naopak nie. Vcíťte sa do jej pocitov. Podľa nich sa rozhodnite pre klasiku, romantiku alebo naopak zábavu či dokonca adrenalín. Ak to urobíte zo srdca, určite vám to skvele vyjde.

Na čo by ste si pri žiadosti o ruku mali dať pozor?

Nesprávne gesto je hotová pohroma

Nech je už prsteň akokoľvek drahý a krásny, stále žiadosť o ruku môžete pokaziť nesprávnym gestom. Odporúčame vám vopred si všetko dôkladne naplánovať. Môžete si pripraviť aj krátky príhovor. Určite to však príliš nepreháňajte. Odznieť by malo hlavne tradičné: „Vezmeš si ma?“

V žiadnom prípade nežiadajte o ruku esemeskou, cez telefón alebo dokonca e-mailom alebo cez video

V jednoduchosti je krása

Príliš si žiadosť o ruku nekomplikujte. Niektorí muži chcú byť za každú cenu originálni. Samotná príprava im zaberie veľké množstvo času a stojí ich priveľa nervov. Navyše príliš veľká zložitosť môže viesť k nepredvídateľným chybám. Odporúčame vám zvoliť radšej jednoduchosť s dôrazom na romantickú chvíľku s niekým, koho milujete.

Prsteň v jedle je predzvesťou nehody

S originalitou to nepreháňajte. Nikdy nedávajte zásnubný prsteň do jedla. V lepšom prípade to skončí komicky, v tom horšom na pohotovosti so zlomeným zubom. Jedlo si radšej vychutnajte až po žiadosti o ruku. Určite vám bude chutiť oveľa lepšie po tom ako vám povie svoje Áno.

Žiadosť o ruku na verejnosti nie je pre každého

Nežiadajte svoju partnerku o ruku na verejných miestach. Pokiaľ je introvertka, pravdepodobne ju viac poteší, ak si túto chvíľu necháte len pre vás dvoch. Vzácny moment by totiž mohla stovka prizerajúcich sa ľudí. To isté platí aj pre publikum v podobe rodiny. Určite je pre ňu aj pre vás dôležitá, ale mohla by celú žiadosť skomplikovať, čo určite nechcete.

Príliš skoro alebo príliš neskoro?

Nepýtajte sa príliš skoro. Keď sa človek bláznivo zamiluje, je jednoducho ťažké krotiť svoje emócie. Na druhú stranu požiadať niekoho o ruku po mesiaci vzťahu je skutočne bláznovstvo. Môže vás nepríjemne zraziť späť na zem. V podobe odmietnutia alebo dokonca rozchodu.

Každý máme svoj vlastný rytmus

Rešpektujte priateľkin rytmus. Pokiaľ nie je ranné vtáča, žiadosť o ruku ako romantické prebudenie určite nebude to pravé orechové.

Vo sviatok alebo v bežný deň?

Vianoce, Nový rok či Valentín sú síce dobré na zapamätanie si ma majú skvelú atmosféru, ale je s nimi vhodné spojiť váš jedinečný osudový okamih? Nechcete predsa, aby sa vaša partnerka cítila ochudobnená o nádherný zážitok, aby oslava vašej vzájomnej lásky splynula s oslavami Vianoc alebo bežných narodenín. Prestaňte byť na chvíľu pragmatickým mužom, skúste na túto situáciu nahliadnuť ženskými romantickými očami. Vytvorte vo vašom spoločnom kalendári nový výnimočný deň, ktorý sa rozhodne oplatí oslavovať.

Nech už si vyberiete akúkoľvek situáciu a moment, povedzte to najmä srdcom. Určite by vás k tomu nemali nútiť žiadne okolnosti. Obaja si túto chvíľu budete už navždy pamätať, preto si ju pripravte tak, aby bola pre vás oboch krásnym zážitkom. Veríme, že sme vám aspoň trochu pomohli a inšpirovali vás.

Zaujal vás tento článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pinterest
Pinterest

Autor článku

Som zakladateľ online zlatníctva Ardiama.sk. Venujem sa tvorbe kolekcií diamantových šperkov a setov Ardiama, obchodu a komunikácii s našimi zákazníkmi.

Mohli by vás zaujímať