Logo značky Ardiama - horizontálne, v čiernej farbe

Viete, ako si vybrať správny diamant do zásnubného prsteňa? Poradíme vám, ktoré vlastnosti sú dôležité

muž objíma žena zozadu držiac jej ruku s detailom na diamantový zásnubný prsteň
Zistite, ako si vybrať správny diamant do kupovaného zásnubného prsteňa. Poradíme vám, na aké vlastnosti sa zamerať a čomu sa vyhnúť.

Obsah článku

Ak si plánujete kúpiť diamantový zásnubný prsteň, nie je úplne jedno, kde ho budete hľadať. Dávajte si pozor, aby ste rozpoznali ozajstný diamant od falošného. Trvajte tiež na tom, aby ste dostali aj certifikát o jeho pravosti od dôveryhodnej organizácie. To sú neklamné znaky toho, že ste kúpili správny diamant, ktorý určite poteší budúcu príjemkyňu.

Hovorí sa, že diamanty sú večné, a zároveň sú najlepšími priateľmi žien. Ak hľadáte zásnubný prsteň, ktorý vašu vyvolenú zaručene poteší, diamant bude tou správnou voľbou. Na vyjadrenie svojej nekonečnej lásky predsa nie je nič vhodnejšie, než požiť kameň, ktorý je označený ako najtvrdšia prirodzene sa vyskytujúca látka na Zemi. Vďaka tomu si zachováva svoju pôvodnú krásu po desiatky rokov.

Aké sú vlastnosti diamantu?

Slovo diamant je odvodené z gréckeho slova “adamas”, čo v preklade znamená nepremožiteľný alebo nezničiteľný. Diamant je kryštalickou formou uhlíka a tvorí sa v hĺbke približne 150 až 250 kilometrov pod zemským povrchom, pri pôsobení vysokej teploty okolo 1 000 až 2 000 stupňov Celzia. Na povrch zeme sa dostáva predovšetkým vďaka erupciám.

Na Mohsovej stupnici tvrdosti dosahuje diamant najvyšší, t. j. desiaty stupeň tvrdosti. Práve vďaka svojej výnimočnej tvrdosti má diamant široké priemyselné využitie a popredné miesto mu patrí aj v klenotníctve. Diamant je veľmi odolný proti poškrabaniu, pretože poškriabať ho je možné len iným diamantom. Ak sa rozhodnete do zásnubného prsteňa osadiť práve diamant, môžete si byť istý, že svoj dokonalý vzhľad si zachová dlhé roky.

šesť diamantov usporiadaných do jedného radu na tmavom pozadí
Kvôli vysokej odolnosti diamantu proti poškrabaniu sa často využívajú pri výrobe zásnubných prsteňov.

Aj napriek tomu, že diamant je mimoriadne tvrdý a odolný, jeho krehkosť je priemerná. Pri silnom náraze na konkrétne miesto sa môže kameň rozbiť. Diamanty sa vyskytujú v rôznych farebných odtieňoch, od úplne čírych až po úplne matné. Do šperkov sa osádzajú len tie najlepšie kamene. Vďaka vysokej disperzii svetla, kedy sa svetlo rozdeľuje na jednotlivé farby, majú diamanty svoj atraktívny trblietavý vzhľad.

Pri diamantoch sa posudzujú štyri základné parametre, ktoré sa súhrnne označujú ako 4C. Ide o farbu (color), čistotu (clarity), brus (cut) a karát (carat). Tento systém posudzovania kvality diamantov sa začal používať od roku 1950 v Gemological Institute v USA (GIA).

Farba diamantu

Aj keď poznáme rôzne farebné diamanty, v tomto prípade je dôležité to, čo nevidíme. Diamanty sa hodnotia podľa svojej priehľadnosti a bezfarebnosti. Čím menej farby diamant obsahuje, tým stúpa aj jeho hodnota. Farba diamantov je hodnotená v škále, ktorá začína písmenom D a končí písmenom Z.

Najvzácnejší diamant neobsahuje žiadny odtieň, pričom ostatné sa približujú k žltým až svetlohnedým odtieňom. Podľa Amerického gemologického inštitútu (GIA) sú stupne farebnej stupnice diamantov rozdelené do piatich kategórií:

  • bezfarebný (D-F)
  • takmer bezfarebný (G-J)
  • veľmi jemné stopy farby (K-M)
  • jemné stopy farby (N-R)
  • zreteľné stopy farby (S-Z)
prsteň z bieleho zlata s diamantovým kameňom na svetlomodrom pozadí
Čím priehľadnejší diamant sa v prsteni nachádza, tým stúpa aj jeho hodnota.

Pri výbere farby diamantu by ste mali premýšľať aj nad tým, akú farbu zlata pre zásnubný prsteň plánujete zvoliť. Ak chcete kúpiť prsteň z bieleho zlata, ideálny bude bezfarebný čistý diamant až do stupňa J. Pri kombinácii diamantu s ružovým alebo žltým zlatom môžete použiť aj diamanty do stupňa K. Farba zlata dokáže pohltiť jemné odtiene diamantu a ten bude vyzerať stále dokonalo.

Čistota diamantu

Čistota diamantu sa nedá posúdiť len voľným okom, potrebné je preskúmanie v laboratóriu pomocou “klenotníckej lupy”. Každý diamant je preskúmaný vďaka desaťnásobnému zväčšeniu. Čím vyššia je čistota diamantu, tým vyššia je aj jeho hodnota. Do jednotlivých kategórií sa kamene zaraďujú podľa množstva nedokonalostí. Na hodnotenie čistoty sa najčastejšie využíva stupnica GIA:

  • bezchybné (FL alebo IF) – Ide o najvyšší stupeň čistoty, pričom diamanty nemajú žiadne nedostatky.
  • diamanty s veľmi, veľmi miernymi inklúziami (VVS1 a VVS2) – Diamanty sú takmer bezchybné, no miestami sa nájdu nepatrné nečistoty.
  • diamanty s veľmi miernymi inklúziami (VS1 a VS2) – Nečistoty na diamante sú skutočne malé vzhľadom k samotnej veľkosti diamantu.
  • diamanty s miernymi inklúziami (SI1 a SI2) – Nedostatky nie sú viditeľné voľným okom, ide o drobné inklúzie alebo dutinky, ktoré je však pri zväčšení ľahko vidieť. Diamanty z tejto skupiny majú v klenotníctve najširšie využitie.
  • diamanty s jasnými inklúziami (I1, I2 a I3) – Inklúzie sú už viditeľné voľným okom, ale aj napriek tomu sa využívajú na výrobu šperkov. Ich nižšia životnosť môže mať vplyv aj na nižšiu cenu.

Brus diamantu

Brus diamantu býva často zamieňaný s tvarom diamantu, no ide o úplne inú vec. Brus diamantu závisí predovšetkým od proporcií. Proporcie diamantu sú definované veľkosťou, tvarom a uhlom každej plôšky, teda fazety. Existuje obrovská škála rôznych kombinácií. Dôležitým výsledkom je symetria medzi jednotlivými proporciami.

detailný záber na diamantový prsteň nasadený na prste
Čistota diamantu sa posudzuje pod dozorom vyškoleného personálu s dlhoročnými skúsenosťami.

Hmotnosť diamantu

Hmotnosť samotného diamantu je presne stanovená a na jej základe sa stanovuje aj výsledná cena diamantu. Hmotnosť sa udáva v karátoch (ct). Jeden karát predstavuje pätinu gramu, teda 200 mg. Pri meraní diamantov je dôležitá presnosť a výsledky zapisované na dve desatinné miesta.

Aký tvar diamantu jej pristane

Pri výbere diamantu sa môžete rozhodovať aj podľa jeho tvaru. Tak, ako je každá žena odlišná, aj tvary diamantov majú rôzne vlastnosti a ukrývajú v sebe svoj jedinečný príbeh. Tvar diamantu poukazuje predovšetkým na hlavnú líniu diamantu. Medzi najobľúbenejšie a najpredávanejšie tvary diamantov patria: Round, Princess, Asscher, Emerald, Pear a Heart.

Aké sú medzi jednotlivými tvarmi diamantov rozdiely a ktorý by ste si mali vybrať pre zásnubný prsteň pre svoju budúcu manželku?

Round

Najpoužívanejším a zároveň stále najobľúbenejším je výbrus diamantu do okrúhleho tvaru. Vďaka rozsiahlym matematickým výpočtom sa dosiahol maximálny lesk a žiarivosť diamantu. Tento tvar je preto vhodný pre každú dámu a jeho výberom určite nič nepokazíte.

Princess

Tvar Princess je charakteristický svojimi zaostrenými hranami a nájdete ho v štvorcovom, výnimočne aj obdĺžnikovom prevedení. Diamant vyzerá väčší, preto je vhodný skôr pre ženy, ktoré obľubujú výraznejšie šperky. Najlepšie vynikne na dlhých a štíhlych prstoch.

Asscher

Tiež ide o štvorcový tvar diamantu. Kým tvar Princess má svoje hrany ostré, Asscher ich má skosené, a tak na prvý pohľad vyzerá skôr ako osemuholník. Rovnako ako okrúhly tvar diamantu, aj tento tvar je univerzálny a vhodný pre všetky dámy.

Emerald

Emerald patrí k najvýraznejším a najväčším tvarom diamantov. Jeho tvar je podobný Asscheru, ale s tým rozdielom, že Emerald je obdĺžnikový. Tiež však pôsobí ako osemuholník. Vyzerá veľmi luxusne a elegantne, preto je vhodný pre ženy, ktoré si potrpia na svojich šperkoch a rady sa pochvália výrazným kúskom.

Pear

Hruškový tvar, známy tiež ako tvar slzy či kvapky je jedinečný a dôležitá je predovšetkým jeho symetria. Vďaka unikátnemu predĺženému tvaru opticky zoštíhli prsty vašej partnerky.

diamantový prsteň v tvare pear na tmavom pozadí
Zásnubný prsteň v tvare Pear je jedinečný a opticky dokáže predĺžiť prsty.

Heart

Pri srdcovom tvare je taktiež nevyhnutná symetria. Veľkosť použitého diamantu býva rôzna, preto je vhodná aj pre minimalistické šperky, no zároveň aj pre tie výrazné. Srdce je už od nepamäti symbolom pre lásku, preto je tento tvar vhodný pre každú romantickú dušu.

Ako rozoznať pravý diamant od falošného

Keď ste sa rozhodli kúpiť diamantový zásnubný prsteň, určite si chcete byť istý, že diamant je pravý. Ako ale rozoznať skutočný diamant od toho falošného?

V prvom rade by ste mali nakupovať v overenom a dôveryhodnom klenotníctve. Určite nekupujte zásnubný prsteň od náhodného okoloidúceho, ktorý sa predstaví ako predajca klenotov. Taktiež by ste si mali dávať pozor pri kúpe prsteňa online. Vyberajte si klenotníctva, ktoré majú pozitívne recenzie od reálnych zákazníkov. Je potrebné, aby diamanty, ktoré predávajú, boli certifikované, vyhýbajte sa však menej kvalitným certifikátom. Dajte si tiež pozor na to, aby ich zlato bolo kontrolované Puncovným úradom.

Predpokladáme, že klenotnícku lupu, ktorá by odhalila pravý diamant, so sebou bežne nenosíte. Vyskúšať preto môžete malý trik, a to, že na diamant dýchnete. Ak sa zahmlenie z diamantu okamžite stratí, ide s najväčšou pravdepodobnosťou o skutočný diamant, ktorý patrí medzi účinné tepelné vodiče. Ak zahmlenie ostane na kameni aj niekoľko sekúnd, ide zrejme o falzifikát.

Syntetické diamanty

Pri kúpe diamantu do zásnubného prsteňa sa okrem prírodných diamantov môžete stretnúť aj so syntetickými. Často sa o nich hovorí ako o falošných diamantoch, no nie je to úplne pravda. Syntetické diamanty sa vyrábajú v laboratóriách, pričom ich chemické zloženie a fyzikálne vlastnosti sú veľmi podobné vlastnostiam tých prírodných.

Najväčším rozdielom oproti prírodným diamantom je ich nižšia cena. Pozor by ste si mali dávať v tomto prípade, pretože niektorí obchodníci sa snažia predať syntetické diamanty za cenu skutočných prírodných.

dve diamantové náušnice na bielom pozadí s fialovým kvetom na ľavej strane
Syntetické diamanty sú na prvý pohľad nerozoznateľné od tých prírodných. Rozdiel je však v cene.

Vždy si pýtajte certifikát

Zaručený a najspoľahlivejší návod, ako si overíte pravý diamant je, že si od neho vypýtate certifikát. Ten garantuje pravosť a kvalitu konkrétneho diamantu. Dobré klenotníctvo vám tento certifikát vydá automaticky bez akejkoľvek pripomienky. Nezabudnite si ho tiež vyžiadať pri nákupe zásnubného prsteňa prostredníctvom online obchodu.

Existuje niekoľko svetových organizácií, ktoré na pravosť a kvalitu dohliadajú, napríklad International Gemological Institute (IGI), American Gemological Society (AGS) a European Gemological Laboratory (EGL). Za najdôveryhodnejšie však považujeme certifikáty od Gemology Institute od America (GIA) a Antwerp World Diamond Centre (HRD).

Jednotlivé laboratóriá sú v hodnotení diamantov pomerne odlišné, resp. majú rôzne štandardy hodnotenia. Všetky tieto certifikáty obsahujú bezpečnostné prvky ako vodotlač a mikrotlač a bezpečnosť tiež zvyšuje možnosť overiť si svoj diamant prostredníctvom internetu. Na webovej stránke konkrétnej organizácie stačí zadať unikátne číslo z certifikátu a následne sa vám zobrazia všetky údaje o diamante.

Americký gemologický inštitút dokonca vydáva osvedčenie aj k syntetickým diamantom. Ak teda chcete ušetriť pri kúpe diamantu, no zároveň si chcete byť istý, že váš diamant je kvalitný, aj pri kúpe syntetického diamantu si certifikát vyžiadajte.

Diamant, zirkón alebo moissanit?

Chcete kúpiť zásnubný prsteň, no stále si nie ste istý vhodným kameňom na osadenie? Okrem diamantov sa v klenotníctve často používajú zirkóny a v menšej miere aj moissanit, o ktorom sa ale nezvykne hovoriť veľmi často.

Zirkón

Na prvý pohľad vyzerá takmer na nerozoznanie od diamantu, v skutočnosti sú však medzi nimi viaceré rozdiely. Zirkón je v porovnaní s diamantom mäkší a krehkejší. Pri šperkoch, ktoré nosíte len príležitostne, si tento rozdiel všimnúť nemusíte, no pri zásnubnom prsteni, ktorý bude každodennou súčasťou života, sa môže stať, že sa poškodí a nevydrží dlhé roky ako diamant.

Zirkón časom stráca svoj lesk. Aj ten najžiarivejší kameň časom zmatnie a postupne sa ošúcha povrch jeho plôšok. Toto opotrebenie môže ovplyvniť vizuálny dojem zo zásnubného prsteňa. Kvôli týmto nevýhodám je zirkón podstatne cenovo dostupnejší. Nikdy však nedosiahne životnosť takú dlhú ako diamant.

Zirkón síce vyzerá ako diamant, ale je náchylnejší na poškodenie.

Moissanit

Moissanit sa v prírode vyskytuje naozaj vzácne, preto sa často vyrába skôr v laboratóriách. Vyzerá ako diamant, ale nie je to diamant. Vyznačuje sa tiež vysokou tvrdosťou a môžeme ho zaradiť hneď na druhé miesto za diamantom. Farba laboratórne vyrobené moisssanitu sa pohybuje podľa stupnici Amerického gemologického inštitútu na škále farebnosti D-K.

Čo sa týka čistoty, tú môžeme pripodobniť k diamantom s veľmi miernymi inklúziami v skupine VS, kde sú nedokonalosti viditeľné len pri zväčšení a nevyskytujú sa tak často. Moissanit sa nakupuje na milimetre, nie na karáty. Je ľahší ako diamant, v dôsledku čoho je nižšia aj jeho cena a celková hodnota. Keďže je vyrábaný laboratórne, nikdy nebude dosahovať rovnaké chemické vlastnosti ako diamant.

Diamant

Diamant patrí k najtvrdším a najodolnejším kameňom na svete a práve preto je ideálnou voľbou pre zásnubné prstene, ktoré by vám mali ostať až do konca života. Nie je ničím neobvyklým, že sa diamanty dedia aj z generácie na generáciu a aj po toľkých rokoch používania si diamant dokáže zachovať svoje najlepšie vlastnosti.

Každá žena v kútiku duše túži po diamante, ktorý je večný a spája sa s luxusom, prestížou a aj tradíciou. Diamant nestráca svoju hodnotu a pri výrobe zásnubných prsteňov bude vždy patriť k jednotke. Je však len na vás, pre ktorú možnosť sa rozhodnete.

Pár tipov na záver

Pri kúpe diamantu do zásnubného prsteňa by ste mali využiť služby kvalitného a overeného zlatníctva / online e-shopu, ktorý vám pri výbere určite ochotne pomôže.

Vždy si vypýtajte certifikát, ktorý zaručuje pravosť a kvalitu diamantu. Dajte si tiež záležať na tom, aby tento certifikát vystavila medzinárodne uznávaná spoločnosť. Predídete tak tomu, že namiesto prírodného diamantu kúpite syntetický, prípadne aj falošný diamant.

Čo si všímate pri výbere diamantu najčastejšie vy?

Zaujal vás tento článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pinterest
Pinterest

Autor článku

Som romantička celým svojím srdcom, vášnivá knihomoľka a milovníčka mačiek, ktorú zaujíma udržateľný spôsob života. Ako každá žena obľubujem šperky, ktoré dokážu krásne podčiarknuť a zvýrazniť ženskosť.

Mohli by vás zaujímať