Logo značky Ardiama - horizontálne, v čiernej farbe

Žlté, biele alebo ružové? Tipy, ako vybrať správne zlato pre váš zásnubný prsteň

tri prstene zo žltého, bieleho a ružového zlata s farebnými kameňmi na tmavom pozadí
Pri výbere farby zásnubného prsteňa by ste mali zohľadniť napríklad aj farebný typ pokožky a vlastnosti, ktoré jednotlivé farebné prevedenia zlata majú.

Obsah článku

Ak plánujete kupovať zásnubný prsteň, v prvom rade sa zamerajte na výber vhodnej farby zlata. Pri výbere zásnubného prsteňa nestačí prihliadať len na to, čo sa vám alebo vašej partnerke páči. Zohľadniť by ste mali napríklad aj odtieň jej pokožky a vlastnosti, ktoré majú jednotlivé farebné prevedenia zlata.

Zlato a zlaté šperky majú v našej spoločnosti veľmi dlhú históriu. Prvé historicky podložené dôkazy o používaní tohto kovu pochádzajú zo starovekého Grécka, približne z roku 3 000 p. n. l. V tomto období bolo zlato znakom bohatstva a aj zlaté šperky sa nosievali len vo vyšších vrstvách obyvateľstva.

Základné vlastnosti zlata

Vyššia cena zlata a zlatých šperkov sa v súčasnosti odvíja predovšetkým od toho, že zlato je veľmi vzácnym prvkom v zemskej kôre. Najbohatšie náleziská zlata sa nachádzajú len na niekoľkých miestach na svete, konkrétne ide o južnú Afriku, Ural, Austráliu, USA, Kanadu a Sibír. Rýdze zlato je však príliš mäkké a nie je vhodné na bežné používanie. Pri výrobe šperkov sa preto mieša s inými kovmi. Najčastejšie sú to striebro, meď, platina, nikel, zinok či paládium.

Na vyjadrenie obsahu drahého kovu v zliatine sa používa údaj o rýdzosti (čistote). Rýdzosť zlata sa udáva v tisícinách alebo v karátoch. Čisté zlato odpovedá rýdzosti 24 karátov = 99,984 %. Jeden karát rýdzosti je 4,166 %. Laická verejnosť považuje zlato s nižšou rýdzosťou za menej hodnotné, lacné alebo nebodaj falošné. Pravdou však je, že ak zlatý šperk obsahuje minimálne tretinu zlata, považujeme ho za plnohodnotný zlatý výrobok.

zlatý náhrdelník s náušnicami s ružovými drahokamami položené na čiernom pozadí
Zlato patrí k najvzácnejším kovom, preto je aj hodnota zlatých šperkov vyššia.

Minimálny obsah zlata v šperkoch je štandardne aspoň 8 karátov (333/1000). Na Slovensku je najobľúbenejšie 14-karátové zlato, ktoré sa na výrobu zlatých šperkov používa najčastejšie. Jeho rýdzosť zodpovedá 58,333 % a udáva sa tiež označenie 585/1000. Maximálnu rýdzosť nájdeme v 18-karátovom zlate (750/1000).

Podľa podielu jednotlivých kovov následne rozlišujeme aj samotnú farbu zlata. Najčastejšie môžeme hovoriť o žltom, bielom a ružovom zlate. Okrem týchto troch klasických farieb však existuje aj zlato zelené, modré, purpurové a čierne. Každé farebné prevedenie zlata má iné vlastnosti a je vhodné pre iný typ ženy, ktorá ho bude nosiť.

Žlté zlato

Žlté zlato patrí k najstarším a kedysi najpoužívanejším typom zlata. Aj napriek tomu, že má svoju charakteristickú zlatú farbu, nejde o čisté 100-percentné zlato. Najčastejšie sa používa zliatina zlata, medi a zinku, prípadne striebra. Podľa zastúpenia medi a druhého bieleho kovu sa mení aj žltý odtieň šperku.

Najväčšou výhodou žltého zlata je jeho hypoalergénnosť, ktorá je najvyššia zo všetkých farieb zlata. Na druhej strane ho treba častejšie čistiť a leštiť, aby sa predišlo poškrabaniu, na ktoré je žlté zlato chúlostivejšie.

Biele zlato

Biele zlato je v súčasnosti najobľúbenejším druhom kovu práve pri výrobe zásnubných prsteňov. Vyrába sa zmiešaním čistého zlata a bielych kovov, najčastejšie so striebrom alebo paládiom, no používa sa aj zinok či platina. Zásnubné prstene z bieleho zlata obvykle prechádzajú procesom ródiovania. Šperky sa potiahnu vrstvou rhódia, ktorá ich chráni, zvyšuje ich odolnosť, kvalitu, životnosť a dodáva im ešte belší a žiarivejší lesk.

Táto vrstva môže častým nosením miznúť a šperk z bieleho zlata môže zožltnúť. Úroveň poškodenia je však individuálna a závisí od toho, aké kovy sa v zliatine nachádzajú. Povlak rhódia sa dá kedykoľvek obnoviť, takže šperky z bieleho zlata vám vydržia naozaj veľmi dlho. Oproti šperkom zo žltého zlata sú odolnejšie proti poškrabaniu.

Ružové zlato

Aj napriek tomu, že ružové zlato bolo prvýkrát použité už na začiatku 19. storočia, populárnym sa stalo až v posledných rokoch. Ide o trochu extravagantnú, no zároveň jemnú a romantickú farbu. Ružové zlato sa vyrába zo zliatiny zlata, medi a striebra. Čím väčšie zastúpenie medi sa v zliatine nachádza, tým je odtieň ružovej sýtejší a môže smerovať až k červenkastým odtieňom.

Šperky z ružového zlata bývajú vďaka pridanej medi silnejšie a odolnejšie. Zároveň bývajú často aj cenovo dostupnejšie. Dôvodom je taktiež použitá meď, ktorá stojí menej než iné kovy.

zásnubný prsteň z ružového zlata s ružovým diamantom položený na ružovej stuhe
Zásnubné prstene z ružového zlata sú veľmi obľúbenými kvôli svojmu netradičnému vzhľadu.

Netradičné farby zlata

Ak sa rozprávame o farebných prevedeniach zlata, väčšinou je reč len o týchto troch vyššie spomenutých farbách. V skutočnosti ich však existuje oveľa viac. Poznáme tiež zelené, modré, purpurové alebo čierne zlato.

Zelené zlato

Zelené zlato predstavuje zliatinu zlata a striebra, niekedy sa však pridávajú aj iné prvky ako meď či kadmium. V závislosti od pomeru jednotlivých kovov závisí aj sýtosť zelenej farby. Zliatina zlata a striebra sa ale vyskytuje aj v prírode a poznáme ju pod názvom elektrum.

Modré a purpurové zlato

Modré a purpurové zlato nie sú zliatinami, ale ide o tzv. intermetalické zlúčeniny. Od zliatin sa odlišujú inou kryštalickou štruktúrou a zložením molekúl. Modré zlato je zlúčeninou zlata a india, prípadne gália. Pri purpurovom zlate ide o zlúčeninu zlata a hliníka. Vo väčšine prípadov sú tieto zlúčeniny krehké a ich využitie v šperkoch nie je preto tak časté.

Čierne zlato

Na prvý pohľad to je možno ťažko uveriteľné, ale skutočne existuje aj čierne zlato. Táto farba sa dá dosiahnuť rôznymi postupmi, napríklad oxidáciou, galvanizáciou, pokovaním povrchu ruténiom alebo rhódiom. Zlato sa tiež zvykne zmiešať s kobaltom a následne zahriať na konkrétnu teplotu, aby sa vytvorila vrstva čierneho oxidu.

Zásnubný prsteň z čierneho zlata vyzerá veľmi zaujímavo a možno sa dočkáme jeho častejšieho využitia.

Ako vybrať farbu zlata podľa odtieňa pokožky alebo farby očí

Ak potrebujete pomôcť s výberom správnej farby zlatého zásnubného prsteňa, pozrite sa na tón pleti či farbu očí vašej partnerky. Veľa ľudí práve tento faktor pri nákupe podceňuje a nevhodne zvolená farba šperku môže pokaziť celkový dojem. Jednotlivé farby zlata totiž lepšie odpovedajú studenému a iné zas teplému tónu pleti.

Ako zistíte, aký tón pleti má vaša partnerka? Na niektoré otázky si budete vedieť odpovedať aj vy, prípadne môžete osloviť jej sestru či kamarátku, ktoré vám určite ochotne poradia. Prípadne skúste nenápadne takúto otázku nadhodiť aj samotnej žene, s ktorou chcete stráviť zvyšok svojho života.

Studený tón pleti

Studený podtón pleti môžete už na prvý pohľad spozorovať tak, že ide o svetlejšie typy ľudí s nádychom ružovej pokožky. Pokožka je náchylná na sčervenanie, ťažšie sa opáli, skôr sa na slnku rýchlo spáli.

Veľmi vám pomôže, keď sa pozriete na žily na zápästí. Najlepšie je robiť to na prirodzenom svetle. Ľudia so studeným podtónom pleti majú farbu žíl modrú alebo fialovú.

Pre osoby so studeným tónom pleti je najideálnejšie biele zlato. Vhodné sú všetky chladivo zafarbené kovy, čiže napríklad aj striebro alebo platina. Niektorým ľuďom s takýmto tónom pleti pristane taktiež aj ružové zlato.

Teplý tón pleti

Ľudia s teplým tónom pleti majú na prvý pohľad tmavšiu pleť, ktorá je skôr v broskyňovom alebo žltom nádychu. Pokožka sa veľmi ľahko na slnku opáli, spálenie býva len výnimočné a krásna hnedá pokožka vydrží dlhší čas.

Ak sa pozriete na žily na zápästí, ich odtieň by mal byť mierne zelenkastý. Teplému tónu pleti najviac pristanú hrejivo zafarbené kovy ako sú žlté a ružové zlato.

Neutrálny tón pleti

Ak sa nedá jednoznačne určiť či ide o studený alebo teplý tón pleti, je veľmi pravdepodobné, že partnerka bude mať neutrálny podtón. Nevyskytuje sa síce bežne, no pre všetky ženy je určite veľkým plusom, pretože neutrálnemu tónu pleti pristanú všetky farby.

Ak má vaša partnerka neutrálny tón pleti, nemusíte sa obávať, že svojím výberom niečo pokazíte. Či už sa rozhodnete pre žlté, biele alebo ružové zlato, všetky farebné odtiene jej určite pristanú.

naťahujúca sa ruka s rozličnými prsteňmi na každom prste
Pri výbere správneho odtieňa zásnubného prsteňa zohľadnite aj farebný tón pleti vašej partnerky.

Farba očí

Pri farbe očí sa nedá jednoznačne určiť, či ide o studený alebo teplý tón pleti, pretože jedna farba očí sa môže vyskytovať v oboch prípadoch. Vo všeobecnosti však platí, že modré oči dokážu najviac zvýrazniť chladné kovy ako biele zlato, platina a striebro. Rovnaké kovy pristanú aj osobám s hnedými očami. Hnedé oči tiež dokáže zvýrazniť aj žlté zlato.

Orieškovým očiam najviac pristane zlaté, ale aj ružové zlato. Najväčšie možnosti sa naskytajú osobám so zelenými očami, ktorým pristanú v podstate všetky kovy. Ak máte zelené oči, môžete si dovoliť žlté, biele aj ružové zlato, no taktiež aj striebro či platinu.

Zásnubný prsteň podľa jej štýlu

Pri výbere farby zásnubného prsteňa by ste okrem tónu partnerkinej pleti a farby jej očí mali zohľadniť aj jej štýl. Pozrite sa napríklad na jej šatník. Ak šatník obsahuje skôr decentné oblečenie v neutrálnych farbách ako šedá, béžová, hnedá, biela a čierna, zásnubný prsteň by nemal byť veľmi výrazný.

V takomto prípade odporúčame siahnuť po najpredávanejších zásnubných prsteňoch v bielom zlate, prípadne ružovom zlate, ktoré je momentálne trendy. Ak je jej šatník plný farieb, nemusíte sa báť nesprávneho rozhodnutia. Nech už sa rozhodnete pre zásnubný prsteň v ktorejkoľvek zlatej farbe, určite ho bude môcť dokonale zladiť so svojím oblečením.

Pozrite sa na jej zbierku šperkov

Okrem oblečenia vám veľa napovie aj zbierka jej šperkov. Ak vlastní väčšinu šperkov vo farbe žltého zlata, je pravdepodobné, že práve k takémuto odtieňu inklinuje. Určite teda nič nepokazíte, ak zakúpite prsteň v rovnakom odtieni. Väčšina žien totiž podvedome inklinuje k určitému kovu.

Ak jej zbierka pozostáva zo šperkov vo viacerých farbách, je možné, že rada kombinuje jednotlivé a farby a materiály. Keďže sa jednotlivé farebné odtiene môžu spoločne kombinovať, určite sa poteší ktorémukoľvek zlatému prsteňu.

žena sediaca s prekríženými rukami s prsteňmi na prstoch na schodoch vedľa stromu so zelenými listami
Pri výbere zásnubného prsteňa venujte pozornosť aj tomu, čo sa páči vašej partnerke.

Pri výbere vhodnej farby zlata pre vašu partnerku vám môže veľa povedať odtieň jej pokožky, farba očí, oblečenie, ktoré najčastejšie nosieva a taktiež zbierka jej iných šperkov. Ak sa ešte stále neviete rozhodnúť, zhrňme si na záver výhody jednotlivých zlatých prevedení zásnubných prsteňov.

Výhody zásnubného prsteňa z bieleho zlata:

  • najpredávanejšia farba zlata v súčasnosti,
  • ideálna kombinácia spolu s diamantom,
  • odolnejší proti poškrabaniu než prstene zo žltého zlata,
  • vyšší lesk,
  • ľahko skombinovateľný s ostatnými šperkami aj oblečením,
  • vhodný pre svetlý tón pleti.

Výhody zásnubného prsteňa z ružového zlata:

  • trendy farba, ktorá ešte nie je “okukaná”,
  • extravagantná farba, ktorá pritiahne pozornosť,
  • zároveň jemná a romantická farba,
  • ľahko kombinovateľný,
  • odolnejší než prstene zo žltého zlata,
  • cenovo dostupnejší,
  • vhodný pre svetlý aj studený tón pleti.

Výhody zásnubného prsteňa zo žltého zlata:

  • nadčasová klasika,
  • najvyššia hypoalergénnosť,
  • pôsobí luxusne a elegantne,
  • vhodný pre teplý tón pleti.

Nech už sa rozhodnete akokoľvek, veríme tomu, že vaša partnerka bude spokojná. Ak by ste potrebovali pomoc a rady pri výbere toho ideálneho zásnubného prsteňa, pokojne sa na nás obráťte a spoločne vyberieme ten dokonalý šperk.

Zaujal vás tento článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pinterest
Pinterest

Autor článku

Som romantička celým svojím srdcom, vášnivá knihomoľka a milovníčka mačiek, ktorú zaujíma udržateľný spôsob života. Ako každá žena obľubujem šperky, ktoré dokážu krásne podčiarknuť a zvýrazniť ženskosť.

Mohli by vás zaujímať