Logo značky Ardiama - horizontálne, v čiernej farbe

Briliant, diamant, uhlík? Čo ich spája a čo odlišuje?

brilianty na tmavom drevenom podklade
Briliant je z chemického hľadiska len uhlík. Keď poviete uhlík, prvá farba, ktorá každému príde na rozum, je čierna. Avšak nikto na svete by nemohol vidieť čierny diamant.

Obsah článku

Diamant je vo svojej pôvodnej podobe v baniach len kus kameňa. Aby žiaril, musíte ho špeciálnym spôsobom obrúsiť. A tak vzniká briliant. Čím väčší počet faziet, tým žiarivejším sa stane. A to mnohonásobne zvyšuje jeho hodnotu.

V našom e-shope nájdete veľa krásnych modelov briliantových prsteňov.

Čo je briliant?

Briliant je diamant, alebo hocijaký iný drahokam, vybrúsený do určitej formy. Mal by mať mnoho faziet, ktoré mu umožňujú odrážať svetlo v rôznych uhloch, teda zvyšovať odlesk. Po vybrúsení diamantu je najoptimálnejším tvarom kužeľ, vďaka ktorému diamant odráža maximum svetla.

Pri brúsení diamantu pod rôznymi uhlami dochádza k obrovskému úbytku hmotnosti a aj pri najmodernejších metódach sa strácajú desiatky percent hmotnosti. Existuje mnoho typov briliantových tvarov, najobľúbenejší je okrúhly tvar.

prsteň s okrúhlym tvarom briliantu
Okrúhly briliant je najobľúbenejším tvarom diamantu

Tento briliant zvyčajne pozostáva z 58 faziet, z toho 33 na korune (vrchná polovica nad rundistou stredným pásom) a 25 na pavilóne (dolná polovica)

Ako žiari diamant?

Každá fazeta diamantu má potenciál zmeniť dráhu svetla jeho odrážaním. Odrazené svetlo sa dostane do cesty ďalšej fazete a týmto spôsobom vidíme viacnásobné odrazy svetla. Práve toto spôsobuje, že sa diamant leskne briliantovým spôsobom.

Aký je rozdiel medzi briliantom a diamantom?

Je to jednoduchý rozdiel. Diamant je kameň, zatiaľ čo briliant je diamant vybrúsený na 57 faziet. Ľudia si ich pletú, avšak nie sú rovnaké.

Diamant vo svojej pôvodnej podobe nevyzerá atraktívne, je to beztvarý kameň. Naopak briliant je nádherne vybrúsený kameň. 58 faziet zaistí fantastický odraz svetla, čo ho robí krásnym klenotom.

Srdcia a šípky

Srdcia a šípky sú špecifickým vzorom viditeľným pomocou špeciálneho prístroja. Ako bolo uvedené vyššie, diamant vybrúsený do tvaru briliantu má 58 faziet. Krása briliantu je, že tieto fazety sú navzájom v harmónii. Pri pohľade na diamant z vrchu je možné vidieť dokonalý vzor ôsmich symetrických šípok. Zároveň pri pohľade zo spodku by ste uvideli osem symetrických sŕdc.

Pohľad z vrchu na krásne vybrúsený briliant na šperku z ružového zlata
Ak sa pozriete na briliant zvrchu uvidíte 8 symetrických šípok

Prítomnosť sŕdc a šípok je potvrdením, že sa jedná o dokonale vybrúsený diamant, aj keď mnoho expertov s tým nesúhlasí. Je to známkou vynikajúcej optickej symetrie. Je to jemný výbrus, ale nikdy nie záruka.

Klasifikácia briliantov

Aby mal diamant veľkú cenu musíte ho vybrúsiť do dokonalého vzoru. Brúsenie diamantov zníži hmotnosť na polovicu aj pri použití najsofistikovanejších prístrojov čo spôsobuje nadmerné množstvo odpadu pridávajúce sa k nákladom.

Keď vybrúsite diamant, má to na jeho vzhľad 2 hlavné účinky:

  • Lesk – toto je jas vytvorený perfektnou kombináciou odrazov svetla od povrchu ako aj od vnútra diamantu.
  • Oheň/fluorescencia – je to rozptyl svetla do viditeľných farieb spektra

Brúsič diamantov čelí veľkej dileme. Mnoho zákazníkov dáva prednosť priemerne vybrúsenému diamantu s vyššou hmotnosťou v porovnaní s jemne vybrúseným diamantom. Musí udržať rovnováhu medzi hmotnosťou a leskom, čo vedie k triedeniu briliantových výbrusov. Toto umožňuje kupujúcim rozhodnúť sa medzi dobre a horšie vybrúseným v snahe získať karátovú hmotnosť.

Ako sa triedia brilianty?

Metóda triedenia briliantov rozlišuje výbrus v rozmedzí od slabých po vynikajúce, pričom je prirodzené, že cena sa nepohybuje v rovnakom rozmedzí.

Triedenie berie do úvahy rôzne faktory ako sú šírku rundisty (stredového pásu), lesk či symetriu. Toto vedie k faktoru 4C (váha, farba, brus a čistota), všetky 4 by mali tvoriť perfektnú kombináciu.

Aké poznáme typy výbrusu briliantu a čo to znamená?

Teraz sa pozrieme na individuálne charakteristiky piatich stupňov briliantového výbrusu:

  • Vynikajúci výbrus briliantu – tento typ výbrusu má maximálny oheň a žiaru, odráža prakticky všetko svetlo, ktoré vstupuje do diamantu, čím ukazuje nádhernú iskru.
  • Veľmi dobrý výbrus briliantu – je veľmi podobný vynikajúcemu až na to, že má trochu nižšiu cenu.
  • Dobrý výbrus briliantu – zaisťuje väčšinu odrazu svetla čím dáva diamantu nadpriemerný vzhľad.
  • Priemerný výbrus briliantu – umožňuje väčšine svetla vstupujúceho do diamantu uniknúť zo strany alebo zo spodku, čo znižuje stupeň odlesku. Tento typ výbrusu majú často diamanty s menej ako 0,75 karátu
  • Slabý výbrus briliantu – umožňuje všetkému svetlu uniknúť stranami alebo spodkom. Tento diamant vyzerá byť bez lesku v porovnaní s výbrusmi vyššieho stupňa.

Vyššie sme vám popísali rôzne fazety diamantov a ich stupne výbrusu. Garantujeme vám, že čím väčší počet dokonalých brúsov je na briliante, tým krajšie sa diamantové šperky zdajú.

Zaujal vás tento článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pinterest
Pinterest

Autor článku

Som zakladateľ online zlatníctva Ardiama.sk. Venujem sa tvorbe kolekcií diamantových šperkov a setov Ardiama, obchodu a komunikácii s našimi zákazníkmi.

Mohli by vás zaujímať