Logo značky Ardiama - horizontálne, v čiernej farbe

Viete, ako vybrať detské náušnice? Na toto treba dať pozor

malý zaspávajúci novorodenec
Na čo všetko treba myslieť pri výbere detských náušníc? Poradíme vám, ako vybrať tie najlepšie detské náušnice pre vašu malú slečnu.

Obsah článku

Ak sa chystáte kupovať detské náušnice, pri ich výbere by ste mali byť precíznejší a dôslednejší. Je potrebné venovať dostatok času výberu bezpečných náušníc zo zlata, ktoré budú pre detské uško najlepšou voľbou. Urobiť by ste tak mali ideálne po treťom mesiaci narodenia dieťatka.

Pri kúpe detských náušníc by ste nemali jednať príliš urýchlene. Je potrebné zvážiť rôzne faktory, ktoré kúpu náušníc pre deti ovplyvňujú. V prvom rade je dôležitá bezpečnosť vášho dieťatka. Kedy je vhodné vybrať prvé náušnice? Je lepšie náušnice nastreliť alebo ucho nechať prepichnúť? Aké zapínanie je pri detských náušniciach najpraktickejšie?

Tieto a ďalšie otázky určite trápia viacerých rodičov pri narodení dieťatka. Prepichovanie uší patrí k najstarším formám úpravy ľudského tela a považuje sa za zvyk, ktorý je bežnou súčasťou našej kultúry. Nie je však povinnosťou, aby ste sa striktne držali všetkého, čo hovoria ostatní ľudia. Ide len o odporúčania, s ktorými sa stretávame najčastejšie. V konečnom dôsledku je len na vás, ako sa rozhodnete.

spokojná matka držiaca svoje dieťatko na rukách
Pri rozhodovaní sa myslite predovšetkým na svoje dieťatko, nie na to, čo hovoria ostatní.

Ak nad výberom detských náušníc predsa len uvažujete, je potrebné prihliadať na viacero dôležitých aspektov.

Kedy je ideálny vek na prvé detské náušnice?

Veľmi často sa stretávame s tým, že uši bábätka sa prepichujú už v pôrodnici, tesne po narodení. Prípadne to mamička absolvuje s dieťatkom v priebehu šestonedelia. Výhodou takéhoto skorého prepichnutia je rýchlejšie hojenie a menej časté zapaľovanie a hnisanie dierok v neskoršom veku. Dieťatko tiež ešte nie je dostatočne aktívne na to, aby si náušničky z ucha strhávalo dole. Zvykne si na ne a bude ich brať ako prirodzenú súčasť.

Na druhej strane odborníci odporúčajú radšej počkať, kým dieťatko neabsolvuje prvé očkovanie. V tom je zahrnuté aj očkovanie na tetanus a realizuje sa približne v treťom mesiaci bábätka. Ušný lalôčik je v tomto období viac vyvinutý a dierky budú na rovnakom mieste. Pri skoršom prepichnutí sa totiž môže stať, že jedna dierka bude nižšie ako druhá. To môže znepríjemniť hľadanie vhodných náušníc v dospelosti.

Niektorí rodičia si prepichovanie detských uší nechávajú až na obdobie, kedy je dieťatko staršie. Nevýhodou môže byť väčší strach dieťatka z doktorov a horšie znášanie bolesti a hojenia dierok. Pre niektoré mamičky je to však výnimočná chvíľa so svojou dcérkou, kedy si môže vybrať svoje prvé náušničky.

Detské náušnice sú často prvým darčekom od krstných rodičov alebo starej mamy. V takomto prípade sa najskôr opýtajte rodičov, či plánujú svojmu bábätku prepichnúť uši a ak áno, v akom veku. Predídete tak zbytočným nedorozumeniam alebo komplikáciám.

Prepichnúť alebo nastreliť?

Keď už sa rozhodnete, že svojmu dieťatku chcete dať prvé náušnice, dôležitým rozhodnutím je, akým spôsobom to urobiť. Je lepšie nechať dierky prepichnúť alebo rovno náušničky nastreliť?

usmievajúce sa bábätko s ružovou čelenou zabalené v deke s veľrybami
Prepichovanie uší je bežné pri novorodencoch, no menej bolestivé je nastreľovanie uší v neskoršom veku.

Prepichovanie uší je bežnou praxou najmä pri novorodencoch a menších detičkách. Nevýhodou takéhoto spôsobu je bolestivejšie hojenie, ktoré môže začať hnisať. Je potrebné uško pravidelne čistiť a natierať ho špeciálnym krémom. Veľa rodičov sa preto rozhoduje pre nastreľovanie, ktoré je rýchlejšie a navyše aj menej bolestivé.

Po nastrelení detské uško takmer vôbec nehnisá a hojenie je príjemnejšie. Výhodou nastreľovania je, že v uchu ostane náušnica ihneď. Zväčša sa používajú náušnice z chirurgickej ocele, ktoré sú hypoalergénne a nehrozí riziko vzniku alergie. Detské uši sa po nastrelení liečia približne 4 až 6 týždňov. Po tomto období sa dočasné náušnice môžu vybrať a nahradiť tými, ktoré ste pre svoje dieťatko vybrali.

Určite nemusíme pripomínať, že prepichnutie uší alebo nastrelenie náušníc by ste mali zveriť do rúk odborníkom. Sestričky v pôrodnici sú na prepichovanie vyškolené a ich rukami prešlo množstvo detičiek. Výhodou je vysoko sterilné prostredie, ktoré by malo byť samozrejmosťou. Nastreľovanie náušníc sa robieva aj v tetovacích štúdiách alebo priamo v zlatníctvach. Vopred si vždy overte, u koho si necháte tento zákrok urobiť.

Ktorý materiál je vhodný pre detské náušnice?

Pri výbere detských náušníc si dajte záležať predovšetkým na kvalite. Neodporúčame kupovať bižutériu, ktorá často láka peknými detskými motívmi. Dôležité je investovať do kvalitného kovu, najlepšie do zlata. Detské náušnice nakupujte len od certifikovaných a overených predajcov. Každý zlatý šperk musí prejsť kontrolou na Puncovom úrade Slovenskej republiky a byť označený štátnym puncom.

Náušnice zo žltého zlata patria k najkvalitnejším, preto sú ideálne práve ako detské náušnice.

Zlaté náušnice patria k najkvalitnejším. Ak by ste si vybrali iný kov, mohla by sa objaviť alergická reakcia. Trvalo by aj niekoľko týždňov, kým by ste sa hnisania a bolestivých opuchov zbavili. Ideálnou voľbou sú náušnice zo žltého zlata. Žlté zlato je známe svojou vyššou hypoalergénnosťou, pretože neobsahuje prímes kovov, ktoré vyvolávajú alergickú reakciu.

Pokojne však siahnite aj po náušniciach z bieleho alebo ružového zlata. Alergické reakcie pri týchto kovoch sú veľmi zriedkavé. Ako si vybrať medzi tromi farebnými variantmi zlata? Nech sú vaše preferencie akékoľvek, vždy pôjde o vkusnú voľbu vhodnú pre vaše dieťatko. Dôležitá je decentne zladená kombinácia farieb v prípade, že bude šperk zdobený kamienkami. Inšpirujte sa prekrásnym prevedením náušničiek v ružovom zlate Lorraine.

diamantové náušnice z ružového zlata
Diamantové náušnice Lorraine z ružového zlata sú vhodné aj pre deti ako detské náušnice.

Je vhodné aj striebro?

Okrem zlata je obľúbeným kovom tiež striebro. Pri strieborných náušniciach môže byť riziko vzniku alergickej reakcie vyššie. Niekedy sa do zliatiny zvykol používať nikel, ktorý je známym alergénom. Nevýhodou strieborných náušníc je tiež nižšia životnosť a odolnosť oproti zlatým náušniciam. Strieborné náušnice môžu časom sčernieť a tiež sa môže zdeformovať ich tvar.

Ak nechcete kupovať nové náušnice každých pár mesiacov a chcete, aby vaše dieťa malo na svoje prvé náušnice pamiatku, odporúčame siahnuť po zlatých detských náušniciach. V prípade, že sa rozhodnete pre zlaté náušnice s diamantmi, pôjde o šperk, ktorý sa môže vo vašej rodine dediť z generácie na generáciu ako prvý darček po narodení nového člena.

Spôsob zapínania detských náušníc

Spôsob zapínania detských náušníc je tiež veľmi dôležitý. Nechcete predsa, aby dieťatko pri objavovaní sveta náušničky ľahko odoplo a niekde stratilo. Najčastejším typom zapínania pre prvé detské náušnice je brizura. Do očka sa zasunie háčik, ktorý je možné v prípade záujmu "uzamknúť", aby sa zabránilo otvoreniu a strate.

Ide o typ zapínania spredu, ktoré je veľmi praktické. Náušnice sa jednoducho navliekajú a máte tiež ľahší prístup k zapínaniu v prípade, že by sa odoplo. Takéto detské náušnice sú pohodlné na nosenie, takže vaše dieťatko nebude nič tlačiť. Môžete ich nechať na uškách stále a nemusíte ich počas noci skladať dole. Tento typ zapínania je vhodný práve na prvé náušnice, ktoré zväčša vydržia do predškolského veku. Môžete ich však nechať pokojne aj dlhšie.

Skrutka, puzeta alebo dámsky patent?

Druhým obľúbeným typom zapínania sú detské náušnice so skrutkou. Ide o menšie náušnice podobné kôstkovým. Sú menej nápadné, no znižuje sa riziko, že by si ich dieťatko naťahovalo, prípadne strhlo. Takéto náušnice sa zapínajú zozadu, kde je potrebné skrutku zašraubovať. Jediným rizikom je možné zamotanie dlhších vlasov do závitu. Náušnice so skrutkovým zapínaním môžu vydržať až do dospelosti.

Pre staršie detičky budú vhodné náušnice so zapínaním na dámsky patent. Ide o bezpečný typ zapínania. Pomocou mechanickej klipsy sa uzatvorí háčik, ktorý drží pekne na mieste. Vďaka tomu nehrozí riziko, že by sa náušnica kedykoľvek odopla a vypadla z ucha.

Zapínanie na puzety nie je pre prvé detské náušnice veľmi vhodné. Do dierky sa vsunie tyčinka náušnice, na ktorú sa navlečie puzeta v tvare disku alebo motýlika. Hrozí riziko, že sa náušničky do niečoho zachytia, uvoľnia sa a môžu vypadnúť. Takéto náušnice nie sú vhodné ani z dôvodu, že pri ležaní môžu nepríjemne tlačiť a vaše dieťa sa bude cítiť nepohodlne. Puzety odporúčame len pre staršie deti.

šťastné dievčatko s modrými očami držiace si rukami krk
Zapínanie na dámsky patent alebo puzety je vhodné najmä pre staršie deti, ktoré si vedia dať väčší pozor.

Oblé hrany

Pri výbere tvaru detských náušničiek dbajte na to, aby nemali žiadnu ostrú hranu. Z toho dôvodu napríklad nie je vhodné zapínanie na puzetu. Šperk si zľahka prehmatajte medzi prstami. Skontrolujte tiež miesta, kde by sa mohli náušničky potenciálne zachytávať o odev. Dieťatko by si mohlo natiahnuť ušný lalôčik a ostré hrany by ho mohli poraniť.

Na čo treba dať pozor pri výbere detských náušníc?

Na záver si zopakujme, na čo treba pri výbere prvých detských náušníc myslieť. Je potrebné zvážiť rôzne faktory, ktoré sú pri kúpe rozhodujúce.

  1. Na začiatok si ujasnite, v ktorom období chcete dieťatku prepichnúť uši. Obľúbené je prepichnutie uší ešte v pôrodnici. Odborníci viac odporúčajú počkať do 3. mesiaca, kedy absolvuje dieťatko prvé očkovanie.
  2. Prepichnúť alebo nastreliť? Nastrelenie náušníc je rýchlejšie a menej bolestivé. Hojí sa tiež jednoduchšie. Po niekoľkých týždňoch nahradíte dočasné náušnice tými pravými.
  3. Dôležitý je výber vhodného kovu náušníc. Najlepšou voľbou sú zlaté náušnice. Sú najkvalitnejšie, vydržia dlho a sú hypoalergénne. Dieťatku hrozí oveľa nižšie riziko alergickej reakcie ako napríklad pri striebre alebo bižutérii.
  4. Obľúbeným typom zapínanie je zapínanie spredu na brizuru. Náušnice sú pohodlné a ľahšie sa k nim dostanete v prípade, že by sa odopli.
  5. Zapínanie môže byť aj na skrutku alebo dámsky patent. Naopak, nemali by ste vybrať detské náušnice so zapínaním na puzetu.
  6. Detské náušnice by mali byť oblé a nemali by mať žiadne ostré hrany. Inak hrozí riziko poranenia dieťatka.

Nezabúdajte na to, že vyberáte náušnice pre dieťa. Zvážte všetky odporúčania uvedené vyššie a urobte všetko pre to, aby prvé náušnice vášho dieťatka boli nielen krásne, ale hlavne pohodlné a zdraviu nezávadné.

Zaujal vás tento článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pinterest
Pinterest

Autor článku

Som romantička celým svojím srdcom, vášnivá knihomoľka a milovníčka mačiek, ktorú zaujíma udržateľný spôsob života. Ako každá žena obľubujem šperky, ktoré dokážu krásne podčiarknuť a zvýrazniť ženskosť.

Mohli by vás zaujímať