Logo značky Ardiama - horizontálne, v čiernej farbe

História a pôvod diamantov a diamantových šperkov

zlatá kráľovská koruna zdobená diamantmi na červenom zamatovom podklade
Diamanty oddávna udivujú svojou krásou a predstavujú výnimočný darček pre milovanú osobu. Je to najznámejší a najobdivovanejší ornament, ktorý nám príroda poskytla.

Obsah článku

Nepremožiteľný, tvrdý, milovaný Diamant

Diamanty nevynikajú len krásou, ale aj svojimi vlastnosťami, predovšetkým tvrdosťou. Preto preto sa v antickom Grécku nazývali “adamas” čo znamená “nepremožiteľný” či “nemenný”.

Dnes používané slovo diamant je odvodené z gréckeho “adamas”. Starovekí Gréci považovali tieto bájne kamene dovezené z ďalekých krajín za “úlomky na zem spadnutých hviezd” či podľa povesti “slzy bohov, ktoré dopadli na zem”.

Spojitosť je možné vidieť i s latinskými slovami “adamare” čo značí “milovať” alebo “adamas” čiže “tvrdý”.

trblietajúci sa diamant na čiernom podklade
Slovo diamant pochádza z jazyka starých Grékov a Rimanov

História diamantov ako šperkov

Nevie sa ako dlhodiamanty používané ako šperky. Je však isté, že očarenie týmito drahokamami nevzniklo v modernej dobe. Čulý obchodný styk s diamantmi a ich ťažba prebiehala v starovekej Indii, ktorá bola až do konca 18. storočia jediným svetovým zdrojom diamantov.

Diamanty sú známe v Indii najmenej 3000 rokov, podľa niektorých odhadov až 6000 rokov. V Indii sa nachádzali v náplavových oblastiach rieky Golconda, Krishna, Penner a Godavari. V Sanskrite je diamant nazývaným slovom “vajra” čo značí aj blesk alebo zbraň boha Indra.

Predpokladá sa, že diamanty boli prvý raz do Európy prinesené v 3. storočí pred naším letopočtom a postupne sa udomácňovali aj na starom kontinente. V 13. storočí boli hlavným trhom a centrom diamantov na západe Benátky, ktoré udržiavali živé obchodné styky s ostatnými hlavnými mestami Európy.

V 13. storočí kráľ Ľudovít IX. ustanovil predpis, na základe ktorého diamanty mali byť vyhradené pre kráľa, čo svedčí o výnimočnosti a hodnote pripisovanej týmto drahokamom v tom čase. V ďalšom storočí sa už diamanty bežne objavovali na korunovačných klenotách kráľov, v neskorších dobách vysokej európskej aristokracie a bohatej obchodníckej triedy.

Bruggy – hlavné mesto diamantov

Z Benátok kupcovia rozširovali obchod s diamantami ďalej do Paríža, Brúg a neskôr do Antverp. Bruggy sa stali významným centrom diamantového obchodu, a taktiež hlavným miestom, kde boli diamanty spracovávané. K tomu významne prispel i Lodevijck van Berken, objaviteľ diamantového brúsenia.

V 18. storočí boli nájdené ložiská diamantov aj v Brazílii a prílev diamantov do Európy sa ešte zväčšil.

V dôsledku objavenia obrovských zásob diamantov v Juhoafrickej Republike v roku 1870 nastala v oblasti ťažby a predaja diamantov zásadná zmena.

V tomto období boli diamanty stále veľmi vzácne a spojené prevažne s bohatými členmi aristokracie a obchodníctva. Avšak už v roku 1871 však po prvý raz produkcia diamantov, pochádzajúca predovšetkým z dolov v Juhoafrickej Republike prevýšila 1 milión karátov.

Diamantové šperky sú celosvetovo veľmi obľúbené

Dnes dosiahla ťažba diamantov približne 130 miliónov karátov (26000 kg) ročne a je vyrobených približne 100.000 kg syntetických diamantov ročne.

Diamanty sú ťažené v približne 25 krajinách na všetkých kontinentoch okrem Európy a Antarktídy. Výzmanými štátmi v oblasti ťažby diamantov sú Austrália, Rusko a viaceré africké krajiny – Juhoafrická republika, Kongo, Botswana, Namibia.

“Maximum in rebus humanis, non solum inter gemmas, pretium habet adamas.” Naturalis Historia, C. Plinius Secundus (23-79 pred Kristom)

Teda :“Najviac zo všetkých ľudských vecí, nielen z drahokamov, je cenený diamant.”

Diamanty – historický kalendár

Obdobie pred Kristom

  • 800-1000 pred Kr.: Usudzuje sa, že diamanty boli v tomto období prvý raz objavené v Indii pred 3000 rokmi
  • 327 pred Kr.: Alexander Veľký, Alexander the Great, macedónsky kráľ a dobyvateľ priniesol z Indie prvý diamant do Európy

11. – 15. storočie

  • 1074: Prvá zmienka o využití diamantov na ozdobné, šperkárske účely – koruna maďarskej kráľovnej Synadene bola ozdobená týmito drahokamami.
  • 1375: Zrod “Point cut” (Presný rez), ktorý rešpektuje prirodzený tvar diamantu a redukuje odpad pri brúsení. Pred týmto pokrokom sa využívali len dobre formované diamanty, tie ktoré nespĺňali toto kritérium museli byť vylúčené, pretože nikto nepoznal techniku ako ich tvarovať.
  • 1382: Kruhovitá koruna anglickej kráľovnej Anny Českej bola osadená obrovský zafírom, štyrmi veľkými perlami a v centre diamantom.
  • 1423: Je doložené, že v tomto roku predseda Najvyššieho súdu v Anglicku, Sir William Hankford daroval svojej vnučke ku krstu diamantový prsteň.
  • 1434: Slávny vynálezca kníhtlače Johann Gutenber sa počas svojho pobytu v Štrasburgu učil remeslu brúsenia a leštenia diamantov od Andreasa Drytzehena. Túto skutočnosť potvrdzuje list Gutengera z roku 1434.
  • 1456 – Lodevijck van Berken (Louis van Berquem), brusič a klenotník z Antverp, vynašiel nástroj na spracovanie diamantov zvaný “scaif”, čo bol leštiaci kotúč napustený zmesou olivového oleja a diamantového prachu. Zariadenie bolo revolúciou v oblasti spracovania diamantov a prispelo k ich zvyšujúcej sa popularite. Podľa jednej z verzií histórie slávneho 137 karátov vážiaceho diamantu Florentine (zvaný aj Tuscan), práve Lodevijck van Berken v roku 1467 tento diamant opracovával.
  • 1477: Prvý diamantový zásnubný prsteň bol odovzdaný Maximiliánom, arcivojvodom z Rakúska Márii Burgundskej.

16. – 17. storočie

  • 1520: Bol vynájdený “Rose Cut” známy ako “ruža” alebo “rozeta”.
  • 1526: Mogulský panovník Babur sa po vojnovom víťazstve zmocnil známeho ružového diamantu Agra.
  • 1570: Svetložltý diamant Sancy bol v Konštantinopole zakúpený francúzskym diplomatom v Turecku, Nicholasom Harlaiom, šlachticom zo Sancy, ktorý bol vášnivým zberateľom drahokamov a šperkov. Diamant vážil 55,23 karátov (cca. 11 g).
  • 1643: Diamant Grand Condé bol zakúpený Ľudovítom XIII. a ten ho neskôr daroval Ľudovítovi II. Bourbonskému, kniežaťu Condé, ktorý sa vyznamenal ako veliteľ francúzskych vojsk v tridsťaročnej vojne. Diamant svetloružovej farby je vybrúsený do tvaru hrušky a váži 9,01 karátu (cca. 1,8 g)
  • 1650-1660: Bol vynájdený výbrus Mazarin pomenovaný podľa francúzskeho kardinála a politika Julesa Mazarina (1602-1661), ktorý slúžil kráľovi Ľudovítovi XIV. Kardinál bol známy ako náruživý zberateľ diamantov. Po jeho smrti v roku 1661 zanechal úchvatnú zbierku 18 veľkých v prospech francúzskeho kráľovstva, z ktorých 8 je ťažších ako 20 karátov. Podnes sa kolekcia týchto diamantov nazýva Mazarinove diamanty, aj keď v dôsledku krádeží je osud dvanástich z nich neznámy.
  • 1664: Španielský kráľ Filip IV. kúpil diamant Wittelsbach k zásnubám svojej pätnásťročnej dcéry Margarety Terézie s rakúskym cisárom Leopoldom I. Diamant majúci vzácnu tmavomodrú farbu vážil 35,56 karátu ( cca. 7 g) a tvoril veno nevesty. Neskôr bol súčasťou rakúskych a bavorských korunovačných klenotov. Drahokam bol pomenovaný po kráľovskej bavorskej rodine Wittelsbachovcov.
  • 1668: Jean Baptist Tavernier (1605-1689) – francúzsky obchodník s diamantmi, cestovateľ a priekopník v rozvoji obchodu s Indiou predal francúzskemu kráľovi Ľudovítovi XIV modrý diamant o váhe 118 karátov (24 gramov) neskôr známy ako diamant Hope. Tavernier tento diamant objavil na svojich 40 rokov trvajúcich cestách počas ktorých prešiel približne 290.000 km
  • 1681: Objavenie The Peruzzi Cut, benátskym brusičom Vincenzom Peruzzime. Bol prvým opracovávateľom, ktorý tvoril diamanty s 56 fazetami a tabuľou a kaletou. Peruzziho brus bol tiež známy pod menom Trojitý brus.
  • 1691: Diamant Hortenzia oranžovo ružovej farby o váhe 20 karátov sa stal súčasťou francúzskych korunovačných klenotov.
  • 1698 – 1701: Podľa rôznych údajov v týchto rokoch otrok pracujúci v indických diamantových baniach pri ústí rieky Krišna našiel 410 karátový drahokam . Jednalo sa o jeden z najväčších kameňov nájdených v Indii. Orezaním bol diamant zmenšený na 141 karátov. Tento diamant ako i mnoho iných má krvavú históriu. Nemenovaný anglický námorný kapitán zabil otroka, ktorý diamant objavil a predal ho inidickému prekupníkovi. Neskôr v indickom Madrase diamant od priekupníka získal anglický guvernér Thomas Pitt.

18. – 20. storočie

  • 1726: Sú najdené ložiská diamantov v Brazíli, ktorá sa stáva najväčším celosvetovým zásobovateľom
  • 1797: Anglický chemik Smithson Tennant objavuje, že diamant je tvorený len uhlíkom
  • 1792: Slávny diamant Hope bol ukradnutý z kolekcie francúzskych korunovančných klenotov počas Francúzskej revolúcie
  • 1837: Založenie spoločnosti Tiffany. Jej spoluzakladateľom bol Charles Lewis Tiffany, ktorý v roku 1853 prevzal úplnú kontrolu nad spoločnosťou.
  • 1850: V päťdesiatich rokov 19.storočia spôsobil objav diamantov v južnej Afrike v náplavoch rieky Orange vôbec najväčšiu diamantovú horúčku
  • 1867: Objavené ložiská diamantov v Kimberley na juhu Afriky.
  • 1905: Diamant Cullinan, najväčší neopracovaný drahokam na svete bol nájdený v doloch v Juhoafrickej republike. Vážil 3106.75 karátov a neskôr bol vybrúsený do 9 rôzne veľkých diamantov.
  • 1958: Náleziská diamantov zistené na Sibíri.
  • 1979: Baňa Argyle nachádzajúca sa v blízkosti rovnomenného jazera v severozápadnej Austrálii bola objavená. Dnes je táto lokalita najväčšou zásobárňou diamantov na svete a pochádza odtiaľto tretina ročnej produkcie diamantov.

Diamanty sú s nami v rôznych podobách už od nepamäti. Zdobili panovníkov, aristrokraciu, cirkevných hodnostárov, vážených obchodníkov. Dnes môžu zdobiť aj vás. Stačí si len vybrať zo širokej ponuky nádherných diamantových šperkov. Viac ako tisíc kvalitných šperkov s diamantmi nájdete aj na našom e-shope. Stačí sa porozhliadnuť a určite nájdete ten svoj.

Zaujal vás tento článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pinterest
Pinterest

Autor článku

Som zakladateľ online zlatníctva Ardiama.sk. Venujem sa tvorbe kolekcií diamantových šperkov a setov Ardiama, obchodu a komunikácii s našimi zákazníkmi.

Mohli by vás zaujímať