Logo značky Ardiama - horizontálne, v čiernej farbe

Náušnice majú bohatú históriu. Aký je ich pôvod a ako sa menili trendy?

mladá žena stojaca z profilu s visiacimi farebnými náušnicami
Náušnice prešli za posledné roky obrovskými zmenami. Ako sa menili jednotlivé trendy a aká je hodnota najdrahších náušníc?

Obsah článku

Prepichovanie uší patrí k najstarším formám úpravy ľudského tela. Rokmi sa menili aj trendy ich nosenia. Zlaté kruhy striedali dlhé visiace náušnice a neskôr ich nahradili malé nenápadné napichovacie náušnice. Medzi najobľúbenejšie materiály na výrobu náušníc patrí už tisícky rokov zlato.

Pôvod náušníc siaha približne do tretieho tisícročia pred naším letopočtom. Najčastejšie sa stretávame s dvoma historickými zmienkami. Prvou je objavenie múmie, ktorá dostala pomenovanie Ötzi, podľa alpského údolia, v ktorom ju našli. Úmrtie tohto človeka je odhadované zhruba na 3300 rokov pred Kristom. Okrem primitívnych tetovaní pozostávajúcich z bodiek a čiarok mal Ötzi prepichnuté a natiahnuté aj ušné lalôčiky.

Častejšie sa však stretávame s variantom, že najstaršie zlaté náušnice boli nájdené spolu s inými šperkami na sumerskom kráľovskom cintoríne v Ure. Išlo o šperky z ranodynastického obdobia, ktoré sa datuje od roku 2920 pred Kristom. Zjednodušene teda môžeme povedať, že prvé náušnice pochádzajú z doby bronzovej, ktorej začiatok sa určuje od roku 3000 p. n. l.

Z čoho sa vyrábali náušnice?

Prvé náušnice boli veľmi jednoduché a vyrábali sa z kovov, ktoré sa dali ľahko ohýbať. Veľmi rýchlo sa obľúbeným kovom na výrobu náušníc stalo zlato. Neskôr sa začali používať aj iné kovy, napríklad striebro, platina či bronz. Náušnice slúžili v minulosti ako symbol bohatstva a spoločenského postavenia.

zlaté kruhové náušnice položené na čipkovanej látke
V minulosti sa vyrábali jednoduché náušnice, najčastejšie zo zlata.

Od raného stredoveku sa hodnota náušníc zvyšovala osadením drahými kameňmi alebo perlami. Išlo zväčša o farebné kamene, napríklad rubín, smaragd či zafír. Diamanty sa začali používať až v 17. a 18. storočí. Začiatkom 20. storočia dokonca bolo neakceptovateľné, aby žena opustila svoj domov bez náušníc. Aristokratické rodiny chceli zdôrazňovať svoje postavenie a pritom sa predvádzať.

V priebehu rokov sa náušnice stávali dostupnejšími aj pre širšie vrstvy obyvateľstva. Mohla za to predovšetkým výroba bižutérie. Používali sa lacné materiály ako sklenené perly, syntetické kamene, lacné kovy a plasty. Tým sa strácal aj symbol postavenia a bohatstva. Náušnice sa stávali skôr módnym doplnkom.

Náušnice neboli len dámskou záležitosťou

V starovekom Ríme a Egypte nebolo nosenie náušníc výslovne ženskou záležitosťou. Svoje významné miesto mali aj u mužského pohlavia. Kým u žien prevládali zdobené náušnice s drahokamami, muži uprednostňovali kruhové náušnice. Podľa historických dokumentov bolo dokonca zistené, že aj samotný kráľ Tutanchamón mal záľubu v nosení zlatých náušníc.

Pre mužov malo nosenie náušníc aj iný, špecifický význam. Muži v afrických kmeňoch verili tomu, že démoni môžu do ich tela vstúpiť cez ucho. Keď si však prepichli uši, kov z náušníc ich mal odpudiť. Tým ich zároveň aj uchránil pred zlými duchmi. Ak nosili náušnice námorníci, bol to znak, že sa plavia cez rovník alebo oboplávali celý svet. Najčastejšie nosili zlaté náušnice. V prípade, ak by sa počas plavby utopili, zlatý šperk mal pokryť náklady na ich pohreb.

Nosenie náušníc u mužov bolo časté aj v 16. storočí v alžbetínskej dobe. Išlo prevažne o mužov z vyšších vrstiev. Najvýznamnejšími mužmi, ktorí obľubovali náušnice, boli spisovateľ William Shakespeare, Sir Walter Raleigh a Francis Drake. Koncom 60. rokov 20. storočia sa nosenie náušníc prenieslo napríklad aj do komunity homosexuálov. Takýmto spôsobom sa snažili prejaviť.

Náušnice nosili v minulosti aj muži, napríklad spisovateľ William Shakespeare.

Významné míľniky v histórii náušníc

Spomínali sme, že za najstaršie náušnice sú považované tie, ktoré sa našli na sumerskom kráľovskom cintoríne v Ure (v dnešnom Iraku). Tieto náušnice však podľa viacerých zdrojov nepatrili nikomu inému, než samotnému sumerskému kráľovi. Môžeme teda predpokladať, že najstaršia nájdená náušnica patrila mužovi.

V období stredoveku popularita náušníc trochu poklesla. Dôvodom bola predovšetkým móda vysoko zdobených golierov a veľkých klobúkov. Často sa tiež nosili veľké a výrazné účesy a parochne, ktoré neraz prekrývali aj uši. Náušnice sa tak mohli ľahko zapliesť do oblečenia či vlasov. Z toho dôvodu sa netešili veľkej obľúbenosti.

Nová éra perál a drahých kameňov

Začiatkom 16. storočia sa najobľúbenejšími náušnicami stali tie, ktoré boli vyrobené z perál. Ženy v období renesancie s obľubou nosili veľké a nepravidelné perly z južných morí, známe tiež ako barokové perly. Verili, že perly majú terapeutické účinky. Hovorilo sa, že dokážu odstrániť stres a rôzne srdcové choroby. Obdobie medzi rokmi 1524 až 1658 bolo v Európe dokonca označované ako éra perál.

V 17. storočí sa s príchodom hlbokých výstrihov a vyčesaných účesov dostali náušnice znovu na výslnie. Vyrábali sa predovšetkým z drahých kovov ako je zlato a striebro. Na ich zdobenie sa tiež používalo veľké množstvo drahokamov. Ich hmotnosť bola z toho dôvodu taká vysoká, že nosenie náušníc spôsobovalo pretiahnutie ušných lalôčikov.

S používaním drahých kameňov sa v 17. storočí na scénu dostali aj diamanty. Zo začiatku ich nosili predovšetkým v aristokratických rodinách. Vyjadrovali tak svoje postavenie a zároveň sa predvádzali. Až v 19. storočí sa z hľadiska sofistikovanosti stali najvyhľadávanejšími diamantové solitéry. Práve toto obdobie bolo príznačné tým, že bolo neakceptovateľné, aby žena opustila svoj dom bez náušníc.

diamantové napichovacie náušnice na bielom pozadí
Diamantové solitéry sa stali obľúbené v 19. storočí a dodnes patria k najpredávanejším typom náušníc.

19. storočie bolo ale opäť obdobím, kedy sa náušnice vytratili z obľúbenosti. Do popredia sa dostali klobúky, ktoré lemovali tváre a náušnice sa tak stali zbytočným doplnkom. Veľký zlom v nosení náušníc nastal približne v roku 1920. V tomto čase bola vynájdená klipsa. Ľudia si už nemuseli nechať prepichnúť uši, ak chceli nosiť náušnice. Mohli si ich zároveň meniť jednoduchšie, pohodlnejšie a ich nosenie bolo hygienickejšie.

Od 20. storočia už ale popularita náušníc vydržala a nosili sa náušnice všetkých tvarov, veľkostí a z rôznych materiálov. V súčasnosti patria náušnice k najpoužívanejším druhom šperkov.

Ako sa menili trendy náušníc v priebehu storočí

Tak ako všetky ostatné šperky, aj trendy v nosení náušníc sa rokmi menili. Kvôli rýchlo sa striedajúcim obdobiam obľúbenosti a nižšej popularity náušníc sa niektoré trendy prelínali.

Najstaršie náušnice nájdené na sumerskom cintoríne boli vyrobené zo zlata. Mali tvar polmesiaca s dutým stredom. Egypťania o niekoľko stoviek rokov začali vyrábať úplne odlišné náušnice. Išlo o veľmi hrubé kruhy alebo polkruhy, ktoré roztiahli ušné dierky.

V starovekom Grécku boli náušnice trochu prepracovanejšie a umeleckejšie. Často mali polmesiacové tvary, no doplnené boli drôtikmi či inými ozdobnými materiálmi. Obľúbené boli tiež diskové náušnice, ku ktorým boli pridávané prívesky v rôznych tvaroch, napríklad obrátená pyramída či ženská hlava.

V 6. storočí p. n. l. sa začali objavovať náušnice v štýle nazývanom “baule”. Išlo o prúžok zlata, ktorý bol spracovaný do tvaru U a bol zavesený na zlatom drôte. Pripomínal otvorenú tašku a bol dozdobený drôtikmi, prírodnými prvkami či drahými kameňmi.

Náušnice v tvare disku sa prekrývali aj s týmto obdobím a zostali obľúbenými ešte ďalšie štyri storočia. Začali sa využívať kvetinové a geometrické motívy zdobenia. Počas stredoveku sa náušnice stratili a tie skutočné sa objavili až v 30. rokoch 16. storočia v Taliansku. Išlo o jednoduchý kruh, z ktorého visela perla.

visiace náušnice osadené farebnými drahými kameňmi na ružovom pozadí
Drahé kamene sa stali neoddeliteľnou súčasťou pri výrobe náušníc.

Nástup drahokamov

V 17. storočí sa krátko objavila móda prevliekania čiernej šnúrky cez ušný lalôčik. Zviazaná bola do mašle a bola doplnená malým príveskom. V 18. storočí boli smaltované a gravírované vzory nahradené množstvom drahokamov. Zaviedli sa dokonca rozdiely medzi dennými a nočnými šperkami. Veľmi obľúbenými sa stali dlhé visiace náušnice až po plecia.

V 19. storočí síce obľúbenosť náušníc klesala, no ak ich niektorá žena nosila, zväčša boli súčasťou ladiaceho setu šperkov. Tento set zahŕňal náhrdelník, brošňu, náramok, náušnice a niekedy aj diadém. Náušnice boli v tomto prípade skôr jednoduchšie. Najčastejšie mali tvar gombíkov, prípadne išlo o nadrozmerné kruhy.

Ako sme už spomenuli, v priebehu 19. storočia boli veľmi vyhľadávanými diamantové náušnice. Tie tvorili každodennú a neodmysliteľnú súčasť ženských životov. Koncom storočia nastala zmena a diamanty boli vyhradené len na slávnostné a večerné udalosti. Ak sa nosili aj počas bežného dňa, považovalo sa to za módne faux pas.

Pribúdajúcimi rokmi a najmä v 20. storočí už neprevládal výslovne jeden trend, ale začali sa vyrábať rôzne druhy náušníc. Obľúbenými boli aj naďalej výraznejšie visiace, strapcové a lustrové náušnice. Z použitých materiálov prevládali perly, diamanty a iné drahé kamene. S príchodom platiny bolo možné vyrábať aj zložitejšie vzory.

V druhej polovici 20. storočia sa šperky prestali rozlišovať ako vhodné na denné a nočné nosenie. Začali sa využívať farby a aj rôzne materiály. Okrem kovov sa v niektorých dekádach vyrábali náušnice aj z plastu. Výrazné visiace náušnice sa striedali s popularitou kruhových náušníc a čoraz častejšie sa začali vyrábať aj menšie kôstkové a napichovacie náušnice.

Počas posledných 100 rokov sa trendy v nosení náušníc menili najrýchlejšie.

Najdrahšie náušnice v histórii

Ak od niekoho dostanete šperk ako darček, určite má pre vás nevyčísliteľnú hodnotu. Najmä ak sa spája s výnimočným zážitkom. Na svete však existujú náušnice, ktoré sú ohodnotené ako najdrahšie zo všetkých. Ide zväčša o diamantové, prípadne smaragdové náušnice s vyššou karátovou hmotnosťou.

Akú hodnotu má desať najdrahších náušníc na svete?

  • Visiace diamantové náušnice s perlami – 1,2 mil. dolárov
  • Krátke visiace diamantové náušnice – 2,5 mil. dolárov
  • Smaragdové visiace náušnice – 2,5 mil. dolárov (objavili sa na herečke Angeline Jolie)
  • Náušnice Eugenie de Montijo – 3,3 mil. dolárov
  • Kôstkové smaragdové náušnice z Kolumbie – 4,8 mil. dolárov
  • Visiace diamantové náušnice z dielne klenotníka Harryho Winstona – 8,3 mil. dolárov
  • Diamantové náušnice z Golcondy (diamantové bane v Indii) – 9,3 mil. dolárov
  • Náušnice The Artemis Pink z ružového diamantu – 13,5 mil. dolárov
  • Diamantové náušnice Marie Antoinette – 15 mil. dolárov
  • Náušnice The Apollo Blue z modrého diamantu – 37,5 mil. dolárov

Náušnice The Artemis Pink a The Apollo Blue boli spoločne vydražené na aukcii a stali sa tak najdrahším párom náušníc na svete. Unikátom sa stali najmä preto, že ide o pár, z ktorých každá náušnica má odlišnú farbu. Vo videu nájdete všetkých desať najdrahších náušníc. Vyzerajú naozaj okúzľujúco, preto sa niet čomu čudovať, že sa ich hodnota vyšplhala na milióny dolárov.

Najdrahšie náušnice majú neuveriteľnú hodnotu až 37,5 milióna dolárov.

Zaujímavosti zo sveta náušníc

Náušnice majú bohatú históriu, no zároveň sú opradené množstvom zaujímavostí. Vedeli ste napríklad o tom, že obyvatelia v Číne spočiatku nenosili náušnice priamo v ušných lalôčikoch? Starovekí Číňania si zavesili dva malé prívesky na svoj klobúk alebo do vlasov ako ozdobu. Keď si potrebovali odpočinúť, použili ich ako štuple do uší. Až postupne sa tieto prívesky zmenili na náušnice, ktoré sa stali ženským doplnkom.

Perly boli v minulosti veľmi populárne a obľúbila si ich aj samotná Kleopatra. Najznámejší príbeh v rímskej histórii je o bankete, ktorý Kleopatra organizovala pre vodcu Rímskej ríše, Marka Antónia. Kleopatra sa s ním stavila, že v jednom pokrme dokáže prijať bohatstvo celého národa. Na stole sa pritom nenachádzalo žiadne výnimočné jedlo, takže vodca stávku prijal. Kleopatra si zložila svoje drahé perlové náušnice a vhodila ich do pohára s vínom. Perly sa v kyslom víne roztopili, ona víno vypila a vyhrala stávku.

Aj keď sa náušnice nosia zväčša na ušnom lalôčiku, v skutočnosti existuje približne desať ďalších miest, ktoré si ľudia nechávajú prepichnúť. Najčastejšie ide o miesta lemujúce okraj ušnice, napríklad kozlík (tragus). Ide o hrubšiu časť chrupavky vo vnútri ušnice. Niekedy sú náušnice alebo piercingy vložené aj do vnútorných častí ucha. Na uchu sa však nachádza množstvo akupunktúrnych bodov. Pri neprimeranom a neodbornom zásahu môžu byť tieto body narušené.

Ako a z čoho sa vyrábajú náušnice?

V súčasnosti sa náušnice vyrábajú z najrôznejších materiálov. Bižutéria používa pri svojej výrobe jednoduché materiály ako plast, sklo, drevo, stuhy a lacné kovy. Klenotnícke spoločnosti však najčastejšie používajú na výrobu náušníc drahšie kovy, napríklad zlato. Obľúbené sú všetky tri farebné prevedenia zlata, teda žlté, biele aj ružové zlato.

Obľúbenými materiálmi na výrobu náušníc sú tiež striebro, platina, chirurgická oceľ, titán, meď či mosadz. Okrem toho aj naďalej pretrváva popularita náušníc s perlami a drahými kameňmi. Okrem diamantov sa na osadenie často používajú smaragdy, rubíny a zafíry.

Každý materiál na výrobu náušníc má svoje výhody aj nevýhody. Pri výbere vhodného kovu by ste mali vziať do úvahy napríklad aj to, na aké príležitosti budete náušnice využívať. Kľúčový aspekt tiež môže zohrávať cena alebo vaša citlivosť na niektoré šperky. Pre porovnanie vám prinášame základné rozdiely medzi najčastejšie používanými materiálmi. Aké sú rozdiely medzi zlatom, striebrom a platinou?

Zlato

Výhody zlata:

  • najobľúbenejší kov na výrobu šperkov;
  • ľahko sa s ním pracuje a ľahko sa tvaruje;
  • je odolné voči väčšine kyselín;
  • vyššia hypoalergénnosť.

Nevýhody zlata:

  • vyššia cena ako striebro;
  • pri každodennom nosení sa môže poškriabať.

Striebro

Výhody striebra:

  • ľahko sa s ním pracuje, je mäkké a tvárne;
  • vyšší lesk;
  • nižšia cena ako zlato;
  • odolnejšie ako bižutéria.

Nevýhody striebra:

  • pri každodennom nosení sa môže poškriabať a ohnúť;
  • časom získa čierny alebo zelený odtieň;
  • je potrebné pravidelne ho čistiť;
  • je citlivé na niektoré chemikálie a kyseliny;
  • vyššia alergénnosť ako zlato.

Platina

Výhody platiny:

  • vzácnejšia a silnejšia ako zlato;
  • je odolná a nepoškodí sa tak ľahko;
  • vysoká hypoalergéénosť;
  • prirodzene biela farba bez žltých odtieňov.

Nevýhody platiny:

  • vyššia cena ako zlato;
  • vyššia hmotnosť ako zlato.

Nech sa rozhodnete pre ktorýkoľvek kov, určite nič nepokazíte tým, ak si vyberiete jeden z týchto troch materiálov. Aby ste mali lepšiu predstavivosť, ako napríklad vznikajú zlaté náušnice, vo videu nájdete postup. Ide o jednoduché kruhové náušnice, ktoré však patria k nadčasovej klasike.

Výroba náušníc je zdĺhavý a náročný proces.

Diamanty a ich využitie vo výrobe náušníc

Diamanty sa pri výrobe náušníc začali používať až v 17. storočí. Dnes tvoria neodmysliteľnú súčasť klenotníckej výroby. Podľa štýlu konkrétnych náušníc sa následne prispôsobuje aj tvar a veľkosť daného diamantu. K najobľúbenejším diamantovým náušniciam patria aj po rokoch kôstkové solitéry s diamantom v tvare Round alebo Princess. Pri visiacich náušniciach je uprednostňovaný skôr tvar Pear, ktorý pripomína kvapku alebo slzu.

Náušnice prešli za tisícky rokov od začiatku svojej existencie veľkými zmenami. Aj napriek tomu, že v minulých storočiach boli obdobia, kedy sa nenosili a neboli populárne, dnes sú neoddeliteľnou súčasťou našich životov. A predovšetkým súčasťou ženských šperkovníc. Aké náušnice sa vám páčia najviac?

Zaujal vás tento článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pinterest
Pinterest

Autor článku

Som romantička celým svojím srdcom, vášnivá knihomoľka a milovníčka mačiek, ktorú zaujíma udržateľný spôsob života. Ako každá žena obľubujem šperky, ktoré dokážu krásne podčiarknuť a zvýrazniť ženskosť.

Mohli by vás zaujímať