Logo značky Ardiama - horizontálne, v čiernej farbe

Na ktorej ruke by sa mal nosiť zásnubný prsteň a prečo?

krásna žena so zásnubným prsteňom na prstenníku ľavej ruky
Viete, na ktorom prste by sa mal podľa tradície nosiť zásnubný prsteň? Prečo sa niekde nosieva na ľavej a inde na pravej ruke? Poradíme vám, čo urobiť so zásnubným prsteňom po svadbe.

Obsah článku

Hovorí sa, že zásnubný prsteň by sa mal nosiť na prstenníku ľavej ruky. Táto tradícia pochádza už zo starovekého Grécka, no nie je striktne daná a povinná. Niektoré krajiny sveta naopak uprednostňujú pravú ruku. Úplne odlišnou tradíciou sa zase riadia v Číne. Na ktorej ruke by ste teda mali nosiť zásnubný prsteň vy? V prvom rade je to o vašich preferenciách.

Ľavá alebo pravá ruka? Prstenník alebo prostredník? Názory na nosenie zásnubného prsteňa sa naozaj líšia a je len na vás, ktorej možnosti dáte prednosť. Na Slovensku sa najčastejšie nosí zásnubný prsteň na prstenníku ľavej ruky. Táto tradícia má pôvod až v starovekom Egypte.

Odkiaľ pochádzajú tradície?

Pôvod zásnubných prsteňov siaha až do starovekého Egypta, približne do roku 3000 p.n.l. Starovekí Egypťania a neskôr aj Starovekí Rimania verili tomu, že štvrtým prstom ľavej ruky prechádza “Vena Amoris”, teda žila lásky, ktorá vedie priamo do srdca. Ľudia si preto navliekali zásnubný prsteň na ľavý prstenník, pričom verili, že srdce ženy bude patriť tomu mužovi, ktorý tak učiní.

Tento spôsob sa zachoval dodnes aj napriek tomu, že vedci neskôr vyvrátili existenciu tejto unikátnej žily. Zásnubný prsteň patrí na prstenník ľavej ruky aj podľa čínskej tradície, ktorá je ale trochu odlišná od tej egyptskej.

ľavé ruky nevesty a ženícha so zásnubným prsteňom a obrúčkou na prstenníku
Nepísaným pravidlom je nosenie zásnubného prsteňa a svadobnej obrúčky na prstenníku ľavej ruky.

Čo o nosení prsteňa na prstenníku hovorí čínska tradícia?

V Číne majú k noseniu zásnubného prsteňa na prstenníku vlastnú teóriu. Všetky prsty na ľavej ruke predstavujú vašu minulosť, prítomnosť a budúcnosť.

Palec predstavuje vašich rodičov, ukazovák znázorňuje súrodencov, prostredník prezentuje vás, prstenník symbolizuje vášho životného partnera a malíček predstavuje vaše deti.

Teraz spojte obe ruky tak, aby sa brušká prstov dotýkali (akoby ste sa modlili). Potom ohnite prostredníky smerom dovnútra tak, aby sa vám dotýkali druhým článkom prstu. Ostatné prsty nechajte vystreté a spojené bruškami.

Teraz sa pokúste od seba jednotlivé vystreté prsty odtiahnuť. Palce, ukazováky aj malíčky od seba odtiahnete veľmi jednoducho. Jediné prsty, ktoré od seba nedokážete odtiahnuť, sú prstenníky, ktoré reprezentujú vášho životného partnera.

Vaši rodičia, vaši súrodenci a deti s vami počas zvyšku života nebudú. Počas zásnub a neskôr počas svadobného obradu si ale sľúbite vernosť a nekonečnú lásku so svojím partnerom. Preto Číňania veria, že na nosenie zásnubného prsteňa a obrúčky je ideálny práve prstenník ľavej ruky.

Zaujímavá tradícia z Írska

Írsko sa ako jedna z mála krajín môže pochváliť svojím vlastným prsteňom, ku ktorému sa viažu aj osobité tradície. Ide o Claddagh prsteň, ktorý má pôvod v rybárskej dedinke, podľa ktorej je pomenovaný. Unikátnosť spočíva najmä v jeho tvare. Sú na ňom zobrazené ruky držiace srdce, na ktorom je nasadená koruna. Srdce predstavuje lásku, ruky symbolizujú priateľstvo a koruna znázorňuje vernosť.

Prsteň Claddagh sa vyrába väčšinou zo zlata a často sa používajú farebné kamene, ktoré ho ešte viac zvýraznia.

Tento prsteň si zvyknú darovať aj priatelia na znak svojej vernosti a blízkosti, no oveľa častejšie sa daruje práve počas zásnub. Tradícia spočíva v tom, akým spôsobom ho má majiteľka nastoknutý na prste.

Ak ho má umiestnený na pravej ruke korunou smerom dovnútra, ide o nezadanú, slobodnú slečnu. Na pravej ruke, ale korunou smerom von ho zase nosia dámy, ktoré sú už zadané alebo zasnúbené. Ak sa prsteň nosí na ľavej ruke s korunou smerujúcou von, ide spravidla o vydatú ženu.

Na ktorej ruke by sa mal nosiť zásnubný prsteň?

Dá sa povedať, že svet môžeme rozdeliť na dve polovice. Jedna polovica nosí zásnubný prsteň na prstenníku ľavej ruky a tá druhá zase na prstenníku pravej ruky. Ani jedna možnosť nie je správna ani nesprávna. Nikto sa na vás nebude hnevať, ak si prsteň nastoknete na iný prst, než sú vaše obvyklé tradície a taktiež vám za to nikto nedá pokutu alebo nezatvorí do väzenia.

Dokonca aj zdroje uvádzajúce, ako sa nosí zásnubný prsteň v jednotlivých krajinách, sa rôznia. Niektoré krajiny môžete nájsť v obidvoch zoznamoch a dôvod je jednoduchý. V súčasnosti už neplatia tak striktné pravidlá ako kedysi a je naozaj na vlastnom a slobodnom uvážení daných žien, ako sa rozhodnú.

žena s ryšavými vlasmi ukazuje ľavú ruku s detailom na zásnubný prsteň
Nosenie zásnubného prsteňa na ľavej ruke patrí k častejšej možnosti kvôli svojej praktickosti.

Nosiť zásnubný prsteň na ľavom prstenníku má aj svoje praktické odôvodnenie. Tento prst patrí k najmenej namáhaným a využívaným prstom, takže diamantový zásnubný prsteň sa tak ľahko nepoškodí a neopotrebuje. Pre ľavú ruku sa tiež rozhodujú zväčša praváci, ktorí väčšinu činností vykonávajú pravou rukou a prsteň im pri práci neprekáža.

Krajiny, v ktorých je obvyklé nosiť zásnubný prsteň na prstenníku ľavej ruky, sú napríklad: Spojené štáty americké, Kanada, Veľká Británia, Nový Zéland, Austrália, Južná Afrika, Turecko, Mexiko, Švédsko, Slovinsko, Chorvátsko, Taliansko, Egypt a mnohé ďalšie, napríklad aj Slovensko a Česko.

Prečo sa nosí zásnubný prsteň aj na pravej ruke?

Nosenie zásnubného prsteňa na pravej ruke nie je ničím neobvyklým vo východných krajinách. Napríklad obyvatelia Indie veria tomu, že ľavá ruka je nečistá a len pravou rukou sa môžu robiť veci správne. Už v staroveku bola ľavá strana spájaná so zlom a pravá strana s dobrom. Slovo ľavý môžeme v latinčine preložiť ako “sinister”. Toto slovo sa v súčasnom jazyku používa skôr na označenie niečoho hrozivého alebo zlovestného.

Práve toto je najčastejším dôvodom, prečo niektorí ľudia na nosenie zásnubného prsteňa uprednostňujú skôr pravú ruku. Robia tak tiež ľaváci, ktorí väčšinu činností vykonávajú ľavou rukou a svoj prsteň si nechcú rýchlo znehodnotiť. Tieto tradície sa tiež dodržiavajú aj v týchto krajinách: Rakúsko, Nemecko, Poľsko, Maďarsko, Rusko, India, Španielsko, Nórsko, Dánsko, Holandsko, Bulharsko, Srbsko, Ukrajina, Grécko, Venezuela a ďalšie.

Nosenie zásnubného prsteňa na pravej ruke býva časté aj po svadbe. Miesto na ľavom prstenníku je potrebné prenechať obrúčke, a tak sa zásnubný prsteň premiestni na prstenník druhej ruky. Táto voľba sa však tiež rôzni.

žiadosť o ruku pri západe slnka s detailným záberom na prsteň na pravej ruke
Pravá ruka predstavuje dobro a čistotu, preto sa v niektorých krajinách nosí zásnubný prsteň na tejto ruke.

Čo so zásnubným prsteňom po svadbe?

Počas svadobného obradu sa naskytá dôležitá otázka – kam premiestniť zásnubný prsteň? Predsa len, treba uvoľniť miesto obrúčke, ktorá bude najdôležitejším šperkom na ruke. Svoj zásnubný prsteň však nemusíte odložiť do šperkovnice. Najčastejšie sa stretávame s tromi možnosťami:

  1. premiestniť zásnubný prsteň na prstenník druhej ruky;
  2. premiestniť zásnubný prsteň na prostredník rovnakej ruky;
  3. ponechať si zásnubný prsteň a obrúčku na jednom prste.

V tomto prípade tiež neexistuje správna alebo nesprávna možnosť. Ide opäť len a len o slobodné rozhodnutie nevesty.

Premiestniť zásnubný prsteň na prstenník druhej ruky

Väčšinou ide o najpoužívanejší variant. Ak dáma nosila zásnubný prsteň na prstenníku ľavej ruky, preloží si ho na prstenník pravej ruky a ľavú ruku prenechá obrúčke. Tento spôsob sa používa aj v prípade, keď sú štýly zásnubného prsteňa a obrúčky odlišné a nehodili by sa spolu na jednom prste alebo na jednej ruke. Ak sú obidva prstene veľmi výrazné, je lepšie ich rozdeliť.

Premiestniť zásnubný prsteň na prostredník rovnakej ruky

Ak chcete mať zásnubný prsteň spolu s obrúčkou blízko seba, ideálnou možnosťou je premiestniť prsteň na prostredník rovnakej ruky. V tomto prípade nezáleží na tom, či ide o ľavú alebo pravú ruku. Ak sú prstene štýlovo podobné, určite budú vedľa seba vyzerať dobre a budú sa vzájomne dopĺňať bez toho, aby jeden druhý zatienil.

Ponechať si zásnubný prsteň a obrúčku na jednom prste

Čoraz obľúbenejšou možnosťou je ponechanie si zásnubného prsteňa a svadobnej obrúčky na rovnakom prste, v tomto prípade na prstenníku ľavej alebo pravej ruky. Ak chcete, aby počas vášho svadobného dňa vynikla len obrúčka, zatiaľ si môžete zásnubný prsteň premiestniť na iný prst a po svadbe ho vrátite k obrúčke.

V tomto prípade sa však naskytá otázka, ktorý prsteň by mal byť navrchu. Na túto otázku existujú rôzne odpovede. Jednou je variant ponechať si prstene v takom poradí, v akom ste ich dostali. Tým pádom by bol bližšie k dlani zásnubný prsteň, nad ktorým by bola nasadená obrúčka.

Druhý variant je, že bližšie k srdcu (bližšie k dlani) by mala byť obrúčka, ktorá je významnejšia a nesie v sebe hlbšiu symboliku. Nad ňu teda umiestnite zásnubný prsteň. Opakujeme, že je len na vás, pre ktorú možnosť sa rozhodnete.

ženská ruka so zásnubným prsteňom a obrúčkou na jednom prste položená na mužskej ruke
Nosenie zásnubného prsteňa spolu s obrúčkou je čoraz populárnejšie. Dôvodom sú aj výhodné svadobné sety.

Ak chcete nosiť zásnubný prsteň spolu s obrúčkou na rovnakom prste, štýl oboch prsteňov by mal byť rovnaký, aby sa vzájomne dopĺňali. V takomto prípade je ideálnou voľbou kúpa svadobného setu, kedy sú zásnubný prsteň spolu s obrúčkou navrhnuté tak, aby k sebe dokonale ladili a aby zapadli jeden do druhého. Navyše sú aj cenovo dostupnejšie.

Nezáleží na tom, ktorú z týchto troch možností si vyberiete, dôležité je, aby ste sa cítili komfortne. Aj keď chcete svoje prstene vystavovať neustále na obdiv, počas niektorých činností by ste si ich mali zložiť, aby ste si ich zbytočne nepoškodili. Do šperkovnice by ste si ich mali bezpečne uschovať počas sprchovania, umývania riadov, upratovania, plávania, športovania alebo počas práce v záhrade.

Čo robiť v prípade, keď sa prsteň zasekne?

Niekedy sa môže stať, že si svoje prstene chcete zložiť, no nejde to. Môžete mať v tej chvíli práve trochu opuchnuté prsty, a tak sa šperk zasekne. Existuje niekoľko spôsobov, ako si ich bezpečne vyvlečiete.

Častou možnosťou je namastenie prsteňa. Môžete použiť vazelínu, krém, šampón, tekuté mydlo či prípravok na umývanie riadu. Prsteň sa bude šmýkať, a tak z prsta zíde rýchlejšie. Prípadne si môžete namočiť ruku do studenej vody a pár minút počkať.

Na efektívne zloženie prsteňa vám poslúži aj tenká stužka, povraz alebo dentálna niť. Omotajte si niektorý z týchto materiálov tesne okolo prsta a koniec pretiahnite cez prsteň. Pomaly ťahajte a uvidíte, ako sa prsteň rýchlo uvoľní.

Na uvoľnenie prsteňa pomôže obyčajná stužka alebo dentálna niť.

Ak vás partner požiada o ruku, nemusíte si robiť starosti s tým, na ktorý prst vám má nastoknúť prsteň. Nech sa rozhodnete akokoľvek, neexistuje nesprávna možnosť. Dôležité je, aby ste sa cítili komfortne a nezáleží na tom, či budete mať prsteň na ľavej alebo pravej ruke.

Po svadbe si nad tým tiež nelámte hlavu. Zásnubný prsteň si môžete ponechať na rovnakom prste ako obrúčku, prípadne ho premiestnite na prostredník rovnakej ruky. Ak sa tieto dva prstene štýlovo príliš odlišujú, odporúčame zásnubný prsteň preložiť skôr na prstenník druhej ruky. Ako ich nosievate vy? Ktorá možnosť je podľa vás najlepšia?

Zaujal vás tento článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pinterest
Pinterest

Autor článku

Som romantička celým svojím srdcom, vášnivá knihomoľka a milovníčka mačiek, ktorú zaujíma udržateľný spôsob života. Ako každá žena obľubujem šperky, ktoré dokážu krásne podčiarknuť a zvýrazniť ženskosť.

Mohli by vás zaujímať