Na ktorej ruke sa nosí zásnubný prsteň?

krásna žena so zásnubným prsteňom na prstenníku ľavej ruky
V tomto článku zistíte, na ktorom prste by sa mal podľa tradície nosiť zásnubný prsteň. Prečo práve na prstenníku? Kde má táto tradícia pôvod a sú z nej aj výnimky? Chcete vedieť viac? Začítajte sa.

Obsah článku

Všetci veľmi dobre vieme na čo nám slúži prostredník. Niekedy ho samotný využívame viac, niekedy menej, závisí od ľudí. Muži, ktorí si ho vyslúžili od žien už na prvom rande im asi zásnubný prsteň tak skoro kupovať nebudú, ak vôbec…

Ukazovák predstavuje multifunkčný nástroj, napríklad aj pri výbere celoživotného partnera, od ktorého si snubný prsteň žena raz vyslúži.

Palec je dar od Boha, ktorý mužom umožní udržať krabičku so zásnubným prsteňom v ruke, kým kľačia pred ženami na kolenách. Malíček je asi viac-menej len malý pomocník pre palec.

Napokon nám  teda ostáva už len prstenník. Samotný názov nám dáva odpoveď na našu otázku. Prst, ktorý je terčom pohľadov mužov hľadajúcich partnerku v baroch. Prst, ktorý už od pradávna patrí symbolom toho či sme zadaní alebo nie, symbolom večnej lásky- zásnubnému prsteňu. Malý diamant, veľký diamant, zásnubný prsteň z bieleho zlata alebo zo žltého zlata? Jednoduchý alebo zdobený? Rozhodnutie je na vás, ale isté je, že akýmkoľvek zásnubným prsteňom od Ardiama.sk vyrazíte svojej partnerke dych.

ľavé ruky nevesty a ženícha so zásnubným prsteňom a obrúčkou na prstenníku
Nepísaným pravidlom je nosenie zásnubného prsteňa a svadobnej obrúčky na ľavej ruke na prstenníku

Prečo sa zásnubný prsteň nosí na prstenníku?

Premiestnime sa o stovky rokov dozadu. Starí Rímania verili, že malá žilka “Vena Amoris”, známa aj ako ,,žila lásky“, ktorá je vo štvrtom prste našej ľavej ruky vedie priamo do srdca. A keďže srdce je symbolom lásky, začali prstene nosiť práve na tomto prste. Až neskôr sa vedecky dokázalo, že mýtus o ,,žile lásky“ nie je pravdivý, ale napriek tomu sa vekmi overená tradícia zachovala až do dnes.

A čo o nosení prsteňa na prstenníku hovorí čínska tradícia?

V Číne majú vlastnú teóriu k noseniu zásnubného prsteňa na prstenníku. Všetky prsty na vašej ľavej ruke predstavujú vašu minulosť, prítomnosť a budúcnosť.

Palec predstavuje vašich rodičov, ukazovák predstavuje súrodencov, prostredník prezentuje vás, prstenník vášho životného partnera a malíček predstavuje vaše deti.

Teraz spojte obe ruky tak, že sa kĺby prstov dotýkajú (akoby ste sa modlili). Potom ohnite prostredníky, tak že vytvoríte akoby ,,O“. Vidíte ako sa vám ostatné prsty automaticky ohli tiež? Nakoniec skúste nechať prostredníky ohnuté, ale ostatné prsty vyrovnajte.

Vidíte, že so všetkými prstami okrem prstenníkov to nejde, pretože prstenníky predstavujú vašich celoživotných partnerov. Ostanete spolu navždy, ste od seba závislí ako prstenník a prostredník. Vaši rodičia, vaši súrodenci a deti s vami počas zvyšku života nebudú. Preto je prstenník podľa čínskej teórie vhodný na snubné prstene a obrúčky.

Ľavá alebo pravá ruka?

Je to nepísané pravidlo, že zásnubný prsteň sa nosí na prstenníku ľavej ruky. Za porušenie tohto pravidla vám, ale žiadny trest nehrozí.

Z praktického hľadiska je ľavá ruka na nosenie tak vzácneho prsteňa vhodnejšia. Z jednoduchého dôvodu. Väčšina ľudí sú praváci, ľavá ruka je teda menej používaná. Je to však na vás a na vašom pocite komfortu, ktorú ruku a dokonca aj prst si pre nosenie zásnubného prsteňa vyberiete.

Ardiama vám síce nepomôže pri hľadaní toho pravého partnera alebo partnerky, ale určite vám pomôže nájsť ten pravý zásnubný prsteň a neskôr tiež spoločné svadobné obrúčky.

Zaujal vás tento článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pinterest
Pinterest

Autor článku

Som zakladateľ online zlatníctva Ardiama.sk. Venujem sa tvorbe kolekcií diamantových šperkov a setov Ardiama, obchodu a komunikácii s našimi zákazníkmi.

Mohli by vás zaujímať

Vyhľadávanie