Zákaznícka linka: 0907 785 362
Vážení zákazníci, naša stránka prechádza rekonštrukciou. Z uvedených dôvodov odporúčame objednávať telefonicky na t.č. 0907 785 362

Príhovor na svadbu

Chystáte sa na svadbu niektorého z vašich blízkych a boli ste požiadaný o príhovor na svadbu? Svadba je krásna a radostná udalosť, ale ak si práve vás vybrali novomanželia na prednes svadobného príhovoru, to už môže byť trochu stresujúce. Prednes príhovoru na svadbu býva pre mnohých z nás naozajstný strašiak, avšak s trochou prípravy to hravo zvládnete a vyhnete sa mnohým ťažkostiam. Slávnostný prejav býva zväčša úlohou otca a je uvítacím prvkom hodovania. Mladomanželia sa napriek tomu veľakrát rozhodnú osloviť s prosbou o prípravu svadobného príhovoru blízkeho kamaráta alebo iného člena rodiny. Ak ste dostali túto úlohu, znamená to, že vás nevesta a ženích považujú za blízku osobu a majú vo vás istotu, preto ich nesklamte. Príhovor je jeden z nosných prvkov hostiny, vnáša do nej množstvo emócií a popri ruchu celého dňa sa majú možnosť svadobčania, a najmä blízka rodina mladomanželov na chvíľu zastaviť a započúvať sa do pekných myšlienok.

Neexistuje návod, ktorý vám zaručí dokonalý efekt, isté však je, že svadobný prejav bude hosťom rezonovať v hlavách ešte zopár dní po svadbe. Preto sa naň treba dôkladne pripraviť vopred, a to aj vtedy, pokiaľ si o sebe myslíte, že ste vynikajúci rečník. V takomto prípade je minimálne vhodné mať pripravené poznámky a príhovor si raz či viackrát vyskúšať nanečisto, ideálne aj pred nejakým publikom, ktoré vám dá spätnú väzbu, a teda či jednotlivé vaše myšlienky dávajú zmysel, či má váš prejav primerané tempo, a podobne. Ak nie ste zvyknutý hovoriť pred viacerými ľuďmi, no napriek tomu stojíte pred touto úlohou, je viac ako dôležité si ho vopred vyskúšať radšej viackrát, napríklad pred vašimi kamarátmi alebo rodinou.

Prípravu textu na svadobný príhovor si určite nenechávajte na poslednú chvíľu, ale začnite oveľa skôr, nie tesne pred dátumom svadby. Za týchto okolností sa budete môcť k textu vrátiť, aj keď už bude hotový, a uistíte sa, že ste s ním naozaj spokojný. Veď človek nikdy nevie, kedy mu môže napadnúť nejaká vhodná myšlienka či doplnenie. Pripravený text si vytlačte na samostatný papier a pri prednášaní sa môžete doň občas pozrieť. Prípadne si aj farebne zvýrazníte dôležité myšlienky, ktoré vás budú ďalej smerovať. Dbajte aj na jeho úpravu, pretože je pravdopodobné, že si manželia ho nechajú na pamiatku. Preto ho prepíšte do textového formátu v počítači, môžete použiť aj niektoré z krajších druhov písma, či ho prípadne vytlačiť na ozdobný papier. Je to pekná pamiatka. Odporúčame vám mať teda jednu kópiu pre vás, ktorá vám bude slúžiť ako podklad a druhú tú, ktorú darujete mladomanželom. Určite sa vyhnite pokrčenému, zrolovanému či špinavému papieru aj pri kópii, ktorá slúži pre vás.

Aby bol váš prejav v deň D sebaistý, trenújte. Dbajte na to, aby ste správne artikulovali a primerane gestikulovali. Ako sme spomínali, veľmi vhodné bude, keď tento prejav prednesiete i niektorému rodinnému príslušníkovi či priateľovi. Jednak vás upozorní na určité nedostatky ale na druhej strane, myšlienky, ktoré vám znejú dobre, môžu inak pôsobiť na ľudí, ktorí ich počujú po prvý raz. Samozrejme, pokiaľ si netrúfate na správnu štylistiku, dajte príhovor včas odkontrolovať niektorému známemu, u koho to považujete za jeho silnú stránku.

Otázkou teraz ostáva, aký štýl príhovoru zvoliť. Staviť skôr na city alebo na humorné podanie? Je to výhradne na vás, ale najlepšie je zvoliť z každého trošku. Všetkého však veľa škodí, preto sa nesnažte byť nasilu vtipný, alebo naopak prehnane emocionálny. Zvoľte si štýl, ktorý je vám vlastný, aby príhovor nepôsobil umelo. Váš prejav bude znieť naozaj prirodzene, keď budú myšlienky vaše a keď do prejavu vložíte kus seba a poviete mladomanželom to, čo cítite.

Pamätajte si, že hneď úvod je veľmi dôležitý, pretože ak ním zaujmete dostatočne, publikum je vaše počas celého príhovoru. Vhodný je žartovný úvod, ako napríklad spoločná príhoda o novomanželoch, môžete taktiež opísať priebeh ich zoznámenia alebo aj veselú historku o ženíchovi alebo o neveste. Alebo naopak, použite pekný citát, ktorý následne ďalej rozviniete v myšlienkach. Ak ste si zvolili príhodu, určite vynechajte tie zahanbujúce, či nepríjemné zážitky a staré lásky. V úvode sa nezabudnite aj predstaviť, pretože nevesta a ženích vás síce poznajú, ale nemusí vás poznať aj ich rodina. Môžete popísať, kde ste sa zoznámili, prípadne pridať príhodu z vášho priateľstva. Alebo aj, ako ste reagovali na jeho alebo jej polovičku, keď ste sa po prvý raz stretli.

Ak vám hostia nevenujú pozornosť, nebojte sa ich služne upozorniť na to, že by ste im radi venovali pár slov. Nasledovať by malo poďakovanie hosťom, ktorým to určite polichotí. Ak ste si zvolili veselý úvod, môžete byť potom na chvíľu sentimentálny. Snažte sa vynechať frázy, buďte originálny a povedzte niečo od srdca. Skúste zdôrazniť spoločné záujmy páru, prečo jeden druhého milujú a uistite ich, že spravili správne. Neuškodí, keď si oboch novomanželov pred svadbou „vyspovedáte“, a teda si budete istý, že to, čo hovoríte, je správne. Ak chcete byť jedinečný, vytvorte im napríklad vlastné „desatoro“ do manželstva, manželský manuál alebo aspoň rady. Je na vás či to vezmete so všetkou vážnosťou alebo trochu humorne. Nezabudnite, že na svadbe sú nielen mladomanželia, oslovte viackrát aj rodinu a známych. Príhovor ukončite pekným želaním pre pár nielen do manželstva, nezabudnite taktiež popriať dobrú zábavu. Veď práve toto je jeden z dní, ktorý si budú navždy pamätať. Na konci príhovoru je zvykom pripiť si na zdravie a lásku, preto oslovte ešte raz novomanželov a všetkých prísediacich.

Pri príhovore by ste mali dbať aj na technickú stránku. Ak sa svadobná hostina koná vo veľkej sále, kde sa váš hlas stráca, je potrebné si zadovážiť mikrofón a zaručene vás budú s radosťou počúvať všetci hostia. Ak chcete byť unikátny a sú na to vhodné aj technické možnosti, môžete si pripraviť prezentáciu s fotografiami, a to buď ako prekvapenie alebo po dohode s mladomanželmi. Na záver ďalšie dôležité rady – príhovor si prečítajte dostatočne veľakrát tak, aby ste si pamätali jednotlivé myšlienky a následnosť, ale nesnažte sa ho učiť naspamäť, lebo hrozí, že keď sa ocitnete pre publikom upierajúcim zrak na vás, všetko naučené skrátka zabudnete. Zvýraznite si dôležité myšlienky, ktoré vám dodajú istotu, ale šetrite pohľad do papierov.

Dôležitou súčasťou príhovoru je aj neverbálna komunikácia. Použite primeranú mimiku a gestá, telo držte vzpriamene, ale nie strnulo. Hovorte hlasno a zreteľne, neponáhľajte sa. Snažte sa meniť tón hlasu, keď budete hovoriť o manželoch, pozerajte sa na nich. Skrátka, stavte na prirodzenosť. Najkrajšie prejavy sa píšu srdcom a nepochybte bude mať ten váš perfektný výsledok.

A tu je malá inšpirácia na príhovor na svadbu:

Milí novomanželia, vážení svadobní hostia,

s veľkým potešením sa ujímam krásnej a radostnej úlohy privítať vás pri tomto slávnostnom svadobnom stole, kde sme sa zišli, aby sme oslávili tento deň. Dovoľte mi na začiatku môjho príhovoru vysloviť jedno prosté a úprimné ľudské želanie: nech dnešný deň patrí skutočne medzi tie najkrajšie vo vašom živote. Za všetkých nás chcem vysloviť naše najsrdečnejšie blahoželanie vám ako aj vašim rodičom a zaželať do budúceho života všetko najlepšie.

Máte sa radi a rozhodli ste sa svoju lásku spečatiť manželstvom. Rozhodli ste sa pre túto prirodzenú cestu, na ktorú sa denne vydávajú mnohí ľudia. Vždy je to cesta dvoch a vždy je iná. Láska má vari toľko podôb, koľko je ľúbiacich sa na svete. V základe vzťahu však vždy musí byť vzájomná dôvera, úprimnosť a úcta. Ak si tieto vlastnosti prinesiete do manželstva, iste sa Váš vzťah bude aj naďalej rozvíjať a prekonávať všetky prekážky, ktoré vám život postaví do cesty. Doteraz ste každý žili vlastným životom, teraz však prišla tá chvíľa, moment, ktorý ste tak túžobne očakávali. Čaká vás nový život. Bude iný. Vydali ste sa na celoživotnú spoločnú púť, ktorá je celá pred vami. Už nebude pozerať na to, čo potrebujete a chcete ako jednotlivci, ale ako dvojica. V týchto spoločných životných krokoch budete musieť prekonať veľa dobrých a zlých udalostí, ktoré vám každodenný život prinesie. A preto tieto udalosti musíte prekonať s vierou, láskou a s nádejou v lepšiu budúcnosť. Na jedno však za žiadnych okolností nezabúdajte – nech prídu akékoľvek životné skúšky, pomôže vám vaša láska, ktorou sa musíte zahŕňať navzájom a dávať z nej aj vašim deťom.

Pri každodenných radostiach a ťažkostiach nesmiete zabudnúť hlavne na tých, ktorí vám dali život, starali sa o vás, prekonali s vami dni starostí, ale i dni radostí, a to sú vaši rodičia. Preto v mene vás oboch, dovoľte poďakovať im za to, že vás priviedli aj k dnešnému dňu. Verím, že to, čo ste doteraz mali od nich požičané, im teraz s láskou odplatíte. Dnešný deň je sviatočný a dôstojný. Po ňom prídu tisíce všedných dní, v ktorých budete napĺňať svoj manželský sľub. Želám vám, aby si vaša láska zachovala sviežosť z dnešného dňa a aby všetky ďalšie dni prispeli k jej prehĺbeniu a utuženiu. Manželstvo neznamená len spoločnú cestu životom, manželstvo znamená aj spoločný zápas so životom. Čaká vás krásny spoločný život, tak si ho užívajte plnými dúškami! Vážení novomanželia, prijmite tieto moje slová ešte raz ako úprimné želanie. I ja mám radosť z vášho uzavretého manželstva a dovoľte, aby som na záver pripomenul/a slová básnika: „Láska je nielen byť spolu, láska je ísť spolu.“

Želám Vám všetko najlepšie na Vašej ceste spoločným životom.

A teraz, milí novomanželia, dvíham túto čašu a prajem vám veľa zdravia, šťastia a lásky na spoločnej ceste životom. Na zdravie!

Zlatníctvo Ardiama.sk ponúka bohatý výber svadobných obrúčok a zásnubných prsteňov s diamantmi.

  prihovor na svadbu
vrátenie 30 DNÍ NA VRÁTENIE ALEBO ÚPRAVU ŠPERKU
vrátenie DOPRAVA ZDARMA
vrátenie LUXUSNÁ KRABIČKA ZDARMA
vrátenie CERTIFIKOVANÝ TOVAR