Logo značky Ardiama - horizontálne, v čiernej farbe

7 spoľahlivých spôsobov ako určiť veľkosť prsteňa

Klenotník meria veľkosť prsteňa na ruke mladej ženy
Zistite ako jednoducho, rýchlo a spoľahlivo zistiť správnu veľkosť prsteňa ešte pred tým ako kúpite zásnubný prsteň alebo svadobnú obrúčku. Vyhnite sa sklamaniu a problémom, ktoré môžu nastať v prípade, že veľkosť prsteňa nebude sedieť o 3 a viac veľkostí.

Obsah článku

Existuje niekoľko možností, ktoré vám pomôžu s výberom správnej veľkosti zásnubného prsteňa alebo svadobnej obrúčky. Všetko závisí na tom, či je prsteň dohodnutým darčekom, osobným nákupom alebo prekvapením.

Možnosti pre zistenie veľkosti prsteňa, ak prsteň kupujete spolu alebo pre seba

V týchto prípadoch vám pre zistenie správnej veľkosti odporúčame niektorú z nižšie uvedených možností.

Možnosti sú zoradené podľa presnosti určenia veľkosti prsteňa. Prvé sú najpresnejšie, posledné možnosti najmenej presné.

1. Odmerajte veľkosť prsteňa pomocou meracieho tŕňa na prstene

Špeciálny klenotnícky merací tŕň vám pomôže určiť veľkosť prsteňa najpresnejšie. Stačí, ak prsteň na merací prsteň nasadíte a poznačíte si jeho nameranú veľkosť.

Merací tŕň si môžete požičať v ktoromkoľvek klenotníctve alebo nám napíšete a my vám ho požičiame (v rámci Bratislavy a Banskej Bystrice). Potom ako odmeriate presnú veľkosť prsteňa, pošlete nám merací trń naspäť na našu adresu.

Klenotník meria špeciálnym meracím tŕňom veľkosť prsteňa
Odmeranie veľkosti prsteňa meracím tŕňom je zo všetkých možností najpresnejšie

2. Porovnajte prsteň s plastovými meracími krúžkami

Podobne ako pri meracom tŕni, krúžky si môžete prevziať v Bratislave / Banskej Bystrici). Porovnávaním prsteňa zistíte jeho veľkosť a krúžky nám následne vrátite. Objednáte si ich na tomto odkaze.

3. Použite špeciálny merací prúžok

Stačí, keď si ho objednáte a my vám merací prúžok požičiame. Merací prúžok je nastaviteľný plastový prúžok. Ten si navlečiete na prst a zatiahnete ho (podobne ako kravatu) tak, aby vás prúžok príliš netlačil, pohodlne vám sedel a nepadal z prsta. Je tiež dôležité, aby sa vám takto nastavený prúžok dal pohodlne stiahnuť z prsta. Z mierky na prúžku následne spoľahlivo zistíte veľkosť prsteňa.

Merací prúžok je vhodné použiť v prípade, že nemáte iný prsteň pre reálne určenie jeho veľkosti meraním alebo porovnávaním.

4. Porovnajte veľkosť prsteňa s papierovým meracím krúžkom

Stiahnite si priložený dokument a vytlačte ho. Na vytlačenom dokumente sú umiestnené krúžky, ku ktorým prikladajte vami vybraný prsteň (ideálne tvarovo čo najjednoduchší prsteň) a čo najpresnejšie obkreslujte jeho vnútorný obvod (vnútorné okraje).

Prsteň ku krúžkom na papieri prikladajte tak, aby ste videli celý okraj vytlačeného krúžku vo vnútri prsteňa. Týmto spôsob zistíte, ktorá veľkosť je zhodná alebo najbližšia s vnútorným obvodom vami vybraného prsteňa.

5. Odmerajte pravítkom priemer prsteňa, ktorý bežne nosíte

Pri meraní sa zamerajte na vnútorný priemer prsteňa. Prsteň odmerajte viackrát a namerané údaje si zapíšte v mm. Merania spriemerujte (súčet vašich meraní / počet meraní). Výsledné číslo porovnajte s našou tabuľkou. Zistíte z nej obvod prsteňa, a teda jeho správnu veľkosť.

Tabuľka veľkostí prsteňa vzhľadom k priemeru prsteňa v mm

6. Použite papierový merací pásik

Stiahnite si priložený dokument a vytlačte ho. Vystrihnite merací pásik podľa na papieri vyznačných obrysov. Pásik nastrihnite na označenom mieste. Veľkosť prsteňa potom zistíte tak, že merací pásik obtočíte okolo prsta a jeho koniec zasuniete do nastrihnutého miesta. Pásik by nemal byť príliš voľný, ale ani príliš utiahnutý. Mal by sa dať pohodlne stiahnuť z prsta (aj cez kĺby prsta). Veľkosť vášho budúceho prsteňa je uvedená na meracom pásiku v mieste, kde pásik prechádza nastrihnutým miestom.

Použitie papierového meracieho pásika vám odporúčame iba v prípade, že nemáte iný prsteň a nemôžete ho zmerať. A tiež v prípade, keď nechcete čakať na dodanie plastového meriaceho prúžku.

7. Použite stužku alebo povrázok

Nie sú také presné ako spomínaný špeciálny merací prúžok, ale sú omnoho dostupnejšie. Pre meranie budete potrebovať dostatočne dlhú stužku. Obtočte ju okolo prsta, pohodlne zatiahnite a tam, kde sa stužka prekrýva, vyznačte fixkou alebo perom čiarku (na obe časti stužky). Potom stužku vyrovnajte a pravítkom odmerajte vzdialenosť medzi oboma čiarkami.

Možnosti pre zmeranie veľkosti prsteňa, ak chcete prsteň darovať

V prípade, že chcete darovať prsteň a blízku osobu prekvapiť, je zistenie správnej veľkosti o niečo zložitejšie. Hlavne, ak nechcete pokaziť moment prekvapenia. Ale nie je to nemožné.

Využiť môžete niektorý so spôsobov uvedených vyššie, hlavne v prípade, že vaša partnerka už prsteň má:

alebo môžete uplatniť niektorý z týchto tipov:

1. Spýtajte sa nenápadnú otázku

Ak máte na výber a nákup prsteňa dostatok času, môžete sa skúsiť svojej partnerky, v predstihu, spýtať nenápadnú otázku ohľadom veľkosti prsteňov.

Svoju otázku môžete spojiť s kúpou darčeka pre iného člena rodiny. Ideálne pre ženu a ešte ideálnejšie pre ženu s približne rovnakou veľkou rukou (prsteníčkom). Partnerku môžete požiadať, aby si prsteň vyskúšala na svojej ruke, a tak zistiť veľkosť prsteňa, ktorý by jej sadol ako uliaty.

2. Poraďte sa s rodinou alebo priateľmi

Do zisťovania veľkosti prsteňa môžete zapojiť rodinu svojej partnerky alebo jej najbližšie kamarátky. Tie vám môžu pomocť zistiť veľkosť prsteňa napr. na spoločných nákupoch s vašou partnerkou.

Mladá žena sa pozerá do výkladu klenotníctva
Požiadajte o pomoc kamarátky vašej partnerky, pomôžu vám zistiť veľkosť prsteňa napr. pri nákupoch v klenotníctve

3. Odmerajte veľkosť prsta/prsteňa počas spánku

Tento spôsob je zo všetkých najriskantnejší. Odporúčame ho využiť iba v prípade, že má vaša partnerka skutočne dobrý, hlboký spánok.

Aby ste si meranie čo najviac zjednodušili, odporúčame vám použiť špeciálny merací prúžok, ktorý vám už aj tak zložité meranie výrazne zjednoduší. Popis ako prst odmerať, nájdete vyššie.

Podobne, niektorým z vyššie uvedených spôsobov, môžete skúsiť odmerať prsteň, ktorý vaša partnerka nikdy neskladá z prsta. Spánok je najlepšou príležitosťou pre jeho krátke zapožičanie a zmeranie jeho veľkosti. Opäť vám odporúčame neriskovať niekoľko zbytočných pokusov a vsadiť na istotu – meraním pomocou špeciálneho meracieho tŕňa alebo porovnávaním s plastovými krúžkami.

4. Spýtajte sa priamu otázku

Niekedy je to jednoducho najspoľahlivejšia možnosť. Prekvapenie z toho kedy a ako partnerku požiadate, aj tak nepokazíte. Navyše budete mať menej stresu pri výbere správnej veľkosti a prípadne aj tvaru prsteňa.

Náš tip

Ak si nie ste úplne istí veľkosťou prsteňa, zmerajte ho radšej znovu tou najpresnejšou metódou. Radi vám s určením veľkosti prsteňa pomôžeme – pošleme vám alebo osobne požičiame profesionálny merací tŕň či plastové krúžky.

V prípade, že prsteň nechcete znovu merať, odporúčame vám pri menej robustných prsteňoch zvoliť o niečo menšiu veľkosť, pri mohotnejších prsteňoch alebo pri svadobných obrúčkach zase o niečo väčšiu. Menej robustné prstene sa ľahšie upravujú z menšej veľkosti na väčšiu. Mohutnejšie, hlavne pánske svadobné prstene bývajú pri rovnakej veľkosti ako menej robustné, tesnejšie (je preto dobré počítať s rezervou 2-3mm).

Niektoré prstene sa upravujú len veľmi ťažko. Sú to hlavne zásnubné prstene s väčším počtom diamantov po obvode prsteňa (prstene v štýle Pavé alebo prstene s potrannými diamantmi). V týchto prípadoch pri úprave prsteňa už o 2 veľkosti môže dochádzať k deformácii prsteňa či dokonca k vypadnutiu osadených diamantov. Rovnako je takmer nemožné upravovať akýkoľvek prsteň o viac ako 3-5 veľkostí.

Vedeli ste že?

Zásnubný prsteň sa spravidla nosí na prsteníčku ľavej ruky.

Veľkosť našich prstov sa mení nielen v priebehu dňa, ale tiež v priebehu roka. Kým ráno máme prsty mierne opuchnuté, k večeru sú naopak tenšie. Podobne hrúbka prstov závisí tiež na prekrvení. V zime sú naše prsty tenšie ako v lete.

Žena drží v rukách sneh v tvare srdca
Vedeli ste že prsty na rukách sú počas zimy tenšie ako v lete?

A zaujímavé je aj to, že prsty dominantnej ruky sú o niečo hrubšie ako tie na ruke nedominantnej. Ak ste praváci, máte hrubšie prsty na pravej ruke, ak ľaváci, tak na ľavej ruke.

Najčastejšie veľkosti prsteňa sú veľkosti 52 a 53.

Aká je veľkosť prsteňa vašej partnerky? Veríme, že pomocou našich tipov ju spoľahlivo a naozaj rýchlo zistíte aj vy.

A ak pri meraní veľkosti prsteňa narazíte na akýkoľvek problém, neváhajte nám napísať. Radi vám pomôžeme. Tiež nám napíšte v prípade, že potrebujete poradiť s výberom zásnubného prsteňa, svadobných obrúčok alebo ich setu. A v prípade, že na našom e-shope nenájdete svoj vysnívaný šperk, veľmi radi ho pre vás vyrobíme na mieru. Presne podľa vašich požiadaviek a tajných prianí.

Zaujal vás tento článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pinterest
Pinterest

Autor článku

Som zakladateľ online zlatníctva Ardiama.sk. Venujem sa tvorbe kolekcií diamantových šperkov a setov Ardiama, obchodu a komunikácii s našimi zákazníkmi.

Mohli by vás zaujímať