Logo značky Ardiama - horizontálne, v čiernej farbe

Ako prebieha výroba šperkov a ako sa vyrába bižutéria?

klenotník taví zlato určené na výrobu zlatých šperkov
Ako sa vyrábajú šperky a klenoty? Aké kovy a kamene sa používajú pri ich výrobe? Čo má vplyv na výslednú cenu a ako sa odlišujú od lacnej bižutérie? Odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky nájdete v našom článku o výrobe šperkov a bižutérie.

Obsah článku

Výroba šperkov a ich nosenie sú takmer také staré ako ľudstvo samo. V praveku sa vyrábali z kostí, v neskorších časoch sa začali vyrábať z medi a kameňov. Technologickým pokrokom sa postupne zlepšovala aj výroba šperkov.

Šperky sú odpradávna symbolom určitého luxusu a bohatstva, ale aj urodzenosti či božstva. Výroba šperkov je prastaré remeslo, ktoré je veľmi náročné, ak má byť jeho výsledkom kvalitný šperk.

Na výrobu kvalitných šperkov sa najčastejšie využíva zlato a striebro. Do týchto kovov sa však pridávajú aj iné kovy, pretože napríklad čisté zlato je pomerne mäkké. Najčastejšie je to meď, ktorá dokáže dodať zlatu ružovkastý nádych, ale napríklad aj mosadz. Pokiaľ je do zlatého šperku pridaný práve tento kov, taví sa rýchlejšie. Práve množstvo pridaných kovov v zlate určuje jeho rýdzosť v karátoch.

Materiály na výrobu šperkov

Na výrobu šperkov sa používajú zväčša drahé kovy ako je zlato, striebro a platina. Ďalej platinové kovy – paládium, ródium, irídium. A nakoniec prísadové kovy, a to meď, zinok a nikel, ktorý sa postupne nahrádza pre jeho alergické reakcie.

Zlato – na vzduchu stály, leskly a kujný drahý kov

Výhodou zlata je to, že je to kov, ktorý je na vzduchu stály, kujný a lesklý. Na druhej strane nevýhodou je jeho mäkkosť. Preto sa využíva len vo forme zliatin.

Na výrobu šperkov sa používajú zlaté tehly, prúty alebo fólie

Zo zlata sa dajú vykovávať fólie tenké iba 0,0001 mikromilimetra. Prídavné kovy vo výslednej podobe ovplyvňujú farbu zlata, ktorá môže byť bledožltá, žltá, tmavožltá, ružová alebo červená. Biele zlato obsahuje paládium, prípadne horčík, zinok alebo nikel.

Napodobneniny zlata

Dublé a plaké sú zliatiny medi a zinku, pričom pri dublé je na povrchu navalcovaná tenká vrstva zlata (10-25 mikrometrov) a pri plaké je táto vrstva galvanicky nanesená.

Striebro – sivobiely, kujný, ťažný drahý kov

Vplyvom vzdušného kyslíka stráca lesk a pôsobením zlúčením síry černie. Je pomerne mäkký, a preto sa na výrobu šperkov používajú jeho zliatiny s rýdzosťou 925/1000, 959/1000, zvyšok je meď. Napodobneninou striebra je alpaka (niklová mosadz, čínske striebro). Tá sa používa najmä na výrobu úžitkových predmetov.

Platina – sivobiely, tvrdý, pevný, tvarovateľný kov

Platina je odolná voči bežným kyselinám aj oxidácii. Jej rýdzosť je 950/1000. Pre svoje výnimočné vlastnosti je platina dokonca drahšia ako zlato.

Výroba šperkov z drahých a syntetických kameňov

Na výrobu šperkov sa ďalej využívajú aj drahé a šperkové kamene, ktoré podľa pôvodu možno rozdeliť do nasledujúcich kategórií.

Prírodné kamene

Medzi prírodné kamene patria najmä drahokamykryštalické minerály, ktoré sa vyznačujú výnimočným vzhľadom, vynikajúcou pevnosťou, tvrdosťou, optickými vlastnosťami a priehľadnosťou.

váženie prírodných drahých kameňov pred ich osadením do šperkov zo zlata
Váženie prírodných drahých kameňov pre ich osadením do hotových šperkov

Sú zložené zo zlúčenín viacerých prvkov a sú sfarbené oxidmi kovov ako sú železo, chróm, mangán, meď, zinok, a podobne. Medzi tieto prírodné kamene, ktoré sú krásnou súčasťou kvalitných šperkov patria: rubín, smaragd alebo napríklad zafír.

Ak minerály nespĺňajú všetky kritériá pre drahokamy, označujú sa ako polodrahokamy alebo v súčasnosti šperkové ozdobné kamene. Medzi tieto patrí ametist, achát aj opál.

Syntetické kamene

Získavajú sa tavením v elektrických peciach. Majú vlastnosti a zloženie ako prírodné kamene, preto sa dajú rozlíšiť len veľmi ťažko. Používajú sa nielen pri výrobe šperkov, ale aj a v iných priemyselných odvetviach, napríklad ako ložiská do hodinových strojčekov, na brúsne kotúče a a ako hlavice do vŕtačiek.

Imitáciou prírodných kameňov sú: dublety. Obidve časti imitácie sú z pravých kameňov rôznej kvality (toto sú pravé dublety) alebo je spodná zo skla a vrchná časť z kremeňa (nazývajú sa nepravé dublety). A tie triplety, ktoré majú tri časti vytvorené tak, že medzi dve základné je vložená len tenká vrstva.

Brúsenie kameňov

Prírodné aj syntetické kamene sa upravujú brúsením, čím sa získava lesk, žiarivosť plôch a lom svetla.

Medzi základné druhy výbrusov patria:

  • Briliantový výbrus je tvar dvojitého zrezaného ihlana rôznej výšky s trojuholníkovými plôškami – fazetami. Za najkvalitnejší sa považuje kruhový tvar a používa sa pre diamanty, rubíny, zafíry.
  • Ružicový výbrus je zase nízky ihlan s trojuholníkovými fazetami. Vršok je zakončený špicom, spodok je rovný.
  • Stupňovitý výbrus má fazety obdĺžnikové, stupňovite usporiadané. Používa sa pri farebných a priehľadných kameňoch akými sú ametist a citrín.
  • Ďalšie druhy výbrusov sú tabuľkovitý výbrus a šošovkovitý výbrus.

Ako sa vyrábajú napríklad zlaté retiazky?

klenotník taví zlato na výrobu zlatých šperkov
Zlato na výrobu šperkov sa taví pri vysokých teplotách

Po roztavení sa zo zliatiny sa odlejú zlaté tyče. Tie sa po vychladnutí valcujú na požadovanú hrúbku a tvar. Niekedy sa z metrovej zlatej tyče vyvalcuje drôt s hrúbkou ľudského vlasu a s dĺžkou takmer 3 kilometre.

Keď je drôt vylisovaný na potrebnú hrúbku a tvar, stroj z neho vytvára jednotlivé články, ktoré ohýba do potrebného tvaru a spája s predchádzajúcim článkom.

Hotové zlaté retiazky sú ošetrené práškom, ktorý zabraňuje zaklesnutiu jednotlivých očiek, keď sa zahrejú na teplotu 815°C. Týmto zahriatím sa zatavia spoje na článkoch pomocou spájkovacieho kovu obsiahnutého v zliatine, z ktorej je retiazka vyrobená.

Po pripojení spojky sa zlaté retiazky dôkladne čistia v niekoľkých chemických kúpeľoch. Následne sa retiazka ešte pokovuje vrstvou zlata, ktorá dodá povrchu väčší lesk.

V dnešnej dobe sa šperky vyrábajú z rôznych kovov, ktoré sa líšia nielen cenou, ale aj pevnosťou, odolnosťou a mnohými ďalšími vlastnosťami. Každý šperk sa odlišuje predovšetkým v spôsobe údržby, odolnosti voči poškodeniu, hmotnosti, ale aj v schopnosti vytvárať alergické reakcie.

Ukážka technológie výroby zlatých retiazok a zlatých šperkov

Bižutéria

Pokiaľ hovoríme o bižutérii, tá pôvodne vznikla ako napodobenina drahých šperkov. Od 20. storočia už však prináša vlastnú hodnotu a má vlastné postavenie, ktorým je módny doplnok dennej potreby. Táto by nemala napodobňovať drahé šperky, ale mala by mať vlastnú výtvarnú hodnotu a mala by byť technicky na úrovni.

mladé dievča si v obchode vyberá bižutériu
Kvalitná bižutéria je vhodnou náhradou drahých diamantových šperkov pri bežnom nosení

Kvalitná bižutéria ponúka bohatý sortiment rozličných materiálov, tvarov, veľkostí, ale v konečnom dôsledku má byť dostupná spotrebiteľom. Bižutéria predstavuje najrozsiahlejší a najčlenitejší sortiment z celého spotrebného tovaru.

Je s ňou spojené množstvo ručnej práce, hoci veľa z týchto výrobkov sa dnes už vyrába aj na automatoch. Väčšina bižutérie sa vyrába tzv. stavebnicovým spôsobom, čo je skladanie veľkého množstva drobných dielikov.

Aké materiály sa na výrobu bižutérie používajú?

Bižutéria sa vyrába takmer zo všetkého, čo si len dokážete predstaviť. Či už je to koža, koženka, sklo, drevo, hlina alebo látka. Sklo je najstarším bižutérnym materiálom. Väčšinou sa využíva ako súčasť alebo doplnok k inému druhu materiálu bižutérie, ako je napríklad kov alebo látka. Sklo sa nepoužíva v jeho klasickej forme, ktorú poznáme, ale spracováva sa do rozličných tvarov, farieb a hrúbok.

Umelo vyrábané perly sú obľúbené pri skladaní bižutérie

Lisované, vinuté a fúkané perly

Lisovaním – mačkaním sa z neho robia perly pravidelných i nepravidelných tvarov. Surové výlisky sa brúsia, leštia, zošľachťujú.

Vinuté perly sa robia navíjaním ohriateho skla na tenký drôtik. Farby skla možno rôzne kombinovať.

Fúkané perly sa tvarujú na fúkacom stroji. Používajú sa aj pri výrobe perličkových vianočných ozdôb.

Voskované perly ako základ náhrdelníkov

Lakované (voskované) perly sú napodobeninou pravých perál a tvoria dominantnú ozdobu v náhrdelníkoch a v brošniach. Perly sa namáčajú do roztoku tzv. rybieho striebra. Teraz je to syntetická látka, pôvodne to bola farba získaná zo šupín rýb. Povrch sa nakoniec lakuje.

Názov voskované perly je historický, lebo perla nie je povoskovaná. Drobné perličky zvané rocailles (rokaj) sú valčeky v priemere 1 až 3 mm. Balotina sú guľôčky priemeru pod 1 mm. Veľká časť perál sa brúsi, matuje, pokovuje a zošľachťuje. Každú sezónu vzniká mnoho povrchových úprav. Z perál a perličiek sa navliekajú náhrdelníky, náramky a pod.

Sklené kamene a kovy ako základ na výrobu bižutérie

Vylisované sklené kamene ako polotovary na výrobu bižutérie dnes mnoho násobne predstihnú odbyt pravých a syntetických kameňov. Najžiadanejším druhom sú šatóny (kamene) z transparentného skla.

Do lacnejšej bižutérie sa používajú nebrúsené kamene. Veľa kameňov má na spodku strieborný zrkadlový povlak, ktorý dodáva kameňu vysoký lesk.

Druhým najdôležitejším materiálom pri výrobe šperkov je kov. Prakticky sa používa len tombak, hliník a zliatina cínu a olova.

Klasickým kovom je tombak, ktorý sa používa v troch štvrtinách kovovej bižutérie. Farbou sa podobá zlatu. Podľa obsahu medi je žltý až červený. Je veľmi tvárny a dajú sa z neho vylisovať aj zložité tvary. Môže sa pokovovať, lakovať i smaltovať.

Hliník sa ľahko spracúva a jeho povrch sa upravuje eloxovaním (elektrická oxidácia), čím sa vytvára rovnomerná dekoratívna vrstva, ktorá je tvrdá a odoláva mechanickému opotrebeniu. Hliník s touto povrchovou úpravou predstihne aj tombak. Nefarbený povrch má fialkastý nádych.

Zliatina cínu a olova sa používa na masívne odliatky.

Plasty sú v bižutérii pomerne mladým materiálom. Používa sa priesvitný i sýto zafarbený polystyrén. Na náramky sa používajú rozličné živice, na detské brošne a rozličné výlisky PVC a PE. Polyesterom sa nahrádza aj smaltovaná tombaková bižutéria, lebo sa nemusí vypaľovať a dosiahne sa rovnaký efekt. Keramická bižutéria je najčastejšie glazovaná.

Javorové drevo sa používa na náramky a perly rozličných veľkostí.

Z textilu sa vyrábajú prevažne kvetinové ozdoby, a to na bežné i na večerné šaty.

Bižutéria z kože, z peria a z kostí sa vyskytuje v menšej miere.

Trendy vo výrobe šperkov

Trendom vo výrobe šperkov je jednoznačne znižovanie náročnosti na ľudskú prácu, čo okrem znižovania ceny spracovania, prináša aj zvýšenie kvality, zníženie chybovosti a taktiež zavádzanie inovatívnych postupov, zliatin a procesov.

Okrem už spomínaných mechanických spôsobov výroby pomocou počítačom riadeného stroja sa niekedy tieto male umelecké diela vyrábajú pomocou 3D tlačiarní s rôznymi technológiami.

klenotník vyrába zlatý prsteň
Ručne vyrábané šperky zo zlata sú stále veľmi vysoko cenené

Zavádzajú sa nové vytvrdzovacie kovy do zliatin, ktoré zlepšujú odolnosť šperkov, a to ako mechanickú tak aj odolnosť voči oxidácii. Pri použití kvalitných zliatin sa dokonca napr. pri striebre upúšťa od ochrany ródiovaním.

Veľký rozdiel je taktiež medzi klenotami a šperkami.

Klenoty sú predmety z drahých kovov najvyššej rýdzosti najmä zo zlata a platiny. Sú zdobené drahokamami a pravými perlami. Vyrábajú sa väčšinou podľa návrhu dizajnéra alebo priania zákazníka, a to ručne, preto je ich cena pomerne vysoká.

Na rozdiel od toho sú šperky predmety zo zlata a striebra zdobené šperkovými a ozdobnými kameňmi (polodrahokamy), prípadne ich imitáciami. Výroba je sériová s využitím lisovania, odlievania jednotlivých častí a ich montovania do celku.

Klenoty aj šperky okrem materiálovej hodnoty majú aj umeleckú a estetickú hodnotu a ich vzory, tvary aj materiál podliehajú módnym požiadavkám.

Zaujal vás tento článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pinterest
Pinterest

Autor článku

Som zakladateľ online zlatníctva Ardiama.sk. Venujem sa tvorbe kolekcií diamantových šperkov a setov Ardiama, obchodu a komunikácii s našimi zákazníkmi.

Mohli by vás zaujímať