Význam zásnubných prsteňov

muž navlieka zásnubný prsteň na prstenník ľavej ruky svojej vyvolenej
Žiadosť o ruku so zásnubným prsteňom, neskôr svadba a výmena obrúčok. Nosenie týchto symbolov večnej lásky na prstenníku ľavej ruky. Kde táto tradícia vznikla a prečo? Kam až siaha pôvod zásnubných prsteňov?

Obsah článku

Symbolika zásnubných prsteňov

Zásnubný prsteň ako kruh predstavuje nekonečno, čiže vaša láska je nekonečná bez hraníc. Stred prsteňa, čiže otvor predstavuje bránu do večnej lásky. Partneri ich venujú svojim partnerkám pri žiadosti o ruku. Zásnubný prsteň teda už od pradávna predstavuje symbol vlastníctva– žena patrí mužovi, ktorý jej venoval snubný prsteň. Dáva mu sľub, že si ho vezme za manžela.

História zásnubných prsteňov

Presuňme sa do starovekého Egypta, kde tradícia zásnubných prsteňov začala. Starí Egypťania si na znak večnej lásky venovali prstene vyrobené z trstiny, neskôr vyrábané z kostí alebo slonoviny. Prsteň vyrobený zo vzácnejšieho a drahšieho materiálu nepredstavoval viac lásky, ale väčšie bohatstvo. To však v láske nehrá hlavnú rolu, aspoň by nemalo…

Táto tradícia so zásnubnými prsteňmi sa rozniesla po celom svete. Prstene sa začali vyrábať stále z drahších a kvalitnejších materiálov. Časom sa vyrábali zo zlata a v dnešnej dobe aj z veľmi populárneho bieleho zlata.

Prečo diamantové zásnubné prstene a zásnubné prstene z bieleho zlata

Prvý diamantový prsteň dostala Mária Burgundská od kráľa Maximiliána I. v Rakúsku. V tom čase boli diamanty veľmi neobvyklým a vzácnym luxusom až do chvíle, keď objavili africké bane plné diamantov v roku 1870.

Diamant sa začal upravovať do briliantového brúsu. V priebehu niekoľkých rokov sa diamantové zásnubné prstene stali veľmi obľúbené rovnako aj zásnubné prstene z bieleho zlata. To sa začalo vyrábať prímesou paládia do žltého zlata. Biele zlato v spojení s briliantom pôsobí magicky luxusne.

zásnubný prsteň z bieleho zlata s diamantom v tvare round
Zásnubné prstene z bieleho zlata s diamantom pôsobia na prvý pohľad luxusne až magicky

Prečo v niektorých krajinách nosia zásnubný prsteň na pravej ruke?

Podľa určitých cirkevných pravidiel by sa mal zásnubný prsteň nosiť na ľavej ruke. Táto tradícia vznikla v starovekom Ríme. Avšak to, na ktorej ruke a prste chcete nosiť obrúčku je len na vás.

Z praktického hľadiska je pre pravákov vhodnejšia ľavá ruka a naopak, aby sa zásnubný prsteň dostával do kontaktu s inými predmetmi počas činností čo najmenej.

Sú krajiny, v ktorých je táto tradícia opačná. Zásnubné prstene sa nosia na pravej ruke. Iný kraj, iný mrav. S ľuďmi so zásnubnými prsteňmi na pravej ruke sa stretneme vo Venezuele, Nemecku, Grécku, Španielsku, Rusku, Kolumbii, Indii či v Poľsku. Taktiež to platí pre ortodoxných kresťanovväčšinu Východoeurópanov.

zásnubný prsteň na pravej ruke pri tanci mladomanželov
Pre niektoré krajiny je typické nosenie zásnubného prsteňa na prstenníku pravej ruky

Vo väčšine kultúr týchto krajín veria, že ľavá strana je symbolom zlej energie a čiernej mágie, preto nechcú spájať svoj symbol večnej lásky s negatívnou stranou.

Na ktorej ruke budete zásnubný prsteň a svadobné obrúčky nosiť vy? Rozhodli ste sa už aký zásnubný prsteň kúpite svojej milovanej? Ak si náhodou neviete vybrať, radi vám s výberom poradíme.

Zaujal vás tento článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pinterest
Pinterest

Autor článku

Róbert je zakladateľ zlatníctva Ardiama.sk. Venuje sa tvorbe kolekcií diamantových šperkov a setov Ardiama a komunikácii so zákazníkmi.

Mohli by vás zaujímať

Vyhľadávanie